5. srpna 2008 13:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dělníci SKV stávkují, chtějí vidět tajné plány

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: AFP

PRAHA Zaměstnanci zličínské továrny Siemens Kolejová vozidla (SKV) dnes ve 13:00 zhruba na hodinu přeruší práci a sejdou se před branami závodu. Důvodem je podle odborů neochota vedení firmy objasnit ekonomické příčiny, kvůli kterým se Siemens příští rok továrny zbaví. Firma považuje protest za neodůvodněný, požadované dokumenty prý podléhají obchodnímu tajemství.

Podle šéfa odborového svazu Kovo Josefa Středuly zástupci Siemensu slíbili, že do pátku 1. srpna předloží jasné vysvětlení, proč Siemens ze Zličína odchází. Koncern Siemens oznámil svůj odchod 23. července; záměrem firmy je továrnu prodat a zachovat tak výrobu. "Přes náš tlak firma odpověděla emailem, že podklady nedodají," řekl Středula.

"Pokud je toto důvodem k té demonstraci, tak je to pro mně obtížně pochopitelné," reagoval za Siemens mluvčí Petr Sedláček. Podle něj Siemens neslíbil předání podkladů v pátek; ekonomické důvody budou zástupci německého koncernu údajně prezentovat odborům na dnešním jednání. Jak ale dodal Sedláček, podklady nelze odborům předat, neboť obsahují obchodní tajemství firmy.

Odboráři na dnešní jednání nejdou s přílišným optimismem. "Jsme přesvědčeni, že ekonomicky není nikdo schopen vysvětlit, proč se uzavírá zrovna pražský závod," řekl Středula. Zároveň vyjádřil pochybnosti o tom, že firma má skutečně zájem výrobu jako celek prodat. "Chceme vidět nějaký nabídkový list, ve kterém firma doloží, že to skutečně seriózně nabízejí, že to není jenom hra," naznačil Středula s čím odbory na dnešní jednání půjdou.

Dělníci se sejdou před továrnou několik minut před 13:00. Podobný protest se konal již koncem července, kdy Siemens své záměry ohlásil. Zaměstnanci SKV nyní drží stávkovou pohotovost, která může podle Středuly v případě neúspěšných jednání skončit stávkou.

Změny u Siemensu se netýkají pouze České republiky. Po celém světě koncern propustí zhruba 17.000 lidí. V České republice v současnosti zaměstnává zhruba 12.000 lidí včetně zličínské továrny, kde ke dnešnímu dni pracuje 990 zaměstnanců. Ostatní aktivity koncernu v České republice se nemění, odchod se týká pouze zličínské Siemens Kolejová vozidla.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!