2. července 2015 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dobrá zpráva: benzin v létě nezdraží. Změnit to ale může řecká krize

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Žádné velké cenové skoky na čerpacích stanicích řidiče nečekají. Pohonné hmoty dokonce začaly mírně zlevňovat. Cestování autem o prázdninách se tedy řidičům nijak neprodraží.

V uplynulém týdnu pohonné hmoty v Česku o několik haléřů zlevnily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla o tři haléře na 33,02 koruny za litr a cena nafty o deset haléřů na 32,22 koruny. 

CENY PALIV

  • Benzin je nejdražší v Plzeňském kraji, kde litr přijde v průměru na 33,47 koruny. Nad 33 korunami je cena Naturalu 95 celkem v šesti krajích. 
  • Nejdražší naftu v Česku má stále Praha, a to za 32,81 koruny za litr. Naopak nejlevněji seženou řidiči benzin v Královéhradeckém kraji, kde stojí 32,70 koruny. 
  • Nejnižší cena nafty je v Karlovarském kraji, kde přijde litr na 31,78 koruny. Méně než 32 korun činí průměrné ceny nafty dohromady v pěti krajích.

Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Pohonné hmoty letos nejprve od února vytrvale zdražovaly, v poslední době však růst zpomaloval, nebo ceny stagnovaly.

Podle analytičky společnosti Colosseum Evy Mahdalové by nevýrazný vývoj cen benzinu i nafty měl pokračovat i nadále. 

„V nejbližším týdnu opět očekáváme stagnaci až mírné zlevnění cen pohonných hmot,“ řekla Mahdalová. Podotkla, že ropné trhy zatím nijak nereagují na řeckou ekonomickou krizi. „Pokud ale Řecko zbankrotuje, je velmi pravděpodobné, že se ‚nákaza‘ přesune do dalších jihoevropských zemí, což by mohlo mít negativní dopad na evropskou poptávku po ropě,“ dodala.

Podobně jako u průměrných cen pohonných hmot za celou republiku i v jednotlivých krajích byl posun dolů výraznější u nafty. 

Ceny nafty klesaly ve všech regionech, kdežto ceny Naturalu 95 v některých krajích dokonce naopak stoupaly. Benzin se tak udržel téměř v polovině regionů nad hladinou 33 korun, kdežto cenu nafty pokles stlačil ve většině krajů na částky kolem 32 korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz