Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Drahý benzin? Ani náhodou. V Česku tankujeme vzhledem k platům nejlevněji od roku 1989

Cena benzinu se může zdát vysoká, opak je ale pravdou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cena benzinu se může zdát vysoká, opak je ale pravdou. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Barel ropy za bezmála 80 dolarů, nejvíc od listopadu 2014, litr benzinu v průměru za Česko už přes 32 korun, nejvíc od srpna 2015. Během pouhého týdne vzrostly ceny pohonných hmot v Česku o 50 haléřů. A bude ještě dráž. Obavy z poklesu vývozu ropy z Íránu po obnovení sankcí ze strany USA prodražují ropu, a tím i tankování řidičům. Ale benzin a nafta jsou drahé jen zdánlivě.

Ve skutečnosti si není na co stěžovat. V letech 2013 a 2014 platili řidiči v Česku za pohonné hmoty v průměru až o pět korun více než dnes a cenovky některých prodejců šplhaly ke 40 korunám. Současně platí, že český benzin patří stále k nejlevnějším v Evropě, respektive je aktuálně šestý nejlevnější z celé osmadvacítky (průměr v EU je v současnosti 36,6 koruny). Levnější než Česko jsou už jen Litva, Maďarsko, Rumunsko, Polsko a Bulharsko.

Za výplatu víc benzinu

A hlavně – ještě nikdy od roku 1989 jsme neplatili tak málo jako nyní. Z průměrné mzdy loňského roku si totiž řidič mohl pořídit přesně tisíc litrů benzinu Natural 95. To je nejvíc v novodobé historii Česka.

V roce 1989 to byly při tehdejší ceně paliva a průměrné mzdě necelé čtyři stovky litrů. Letos vychází na průměrnou mzdu (z konce loňska) už přes tisíc litrů natankovaného benzinu. Přestože jeho cena za litr v průměru za první tři letošní měsíce je o 1,2 koruny vyšší než loni.

Mzdy totiž rostou většinu uplynulých let rychleji než ceny pohonných hmot. A skutečností také je, že automobily jsou rok od roku úspornější, spotřebují méně paliva.

Grafika k ceně benzinu.

„Jakkoli se může spotřebitelům zdát cena pohonných hmot vysoká, realita je taková, že ceny benzinu v České republice patři k nejnižším v Evropě. A porovnáme-li historická data, zjistíme, že za posledních 25 let nebylo mnoho okamžiků, kdy bychom si mohli za průměrnou mzdu koupit více benzinu o průměrné ceně, než kupujeme dnes,“ potvrzuje Ivan Indráček, šéf SČS – Unie nezávislých petrolejářů, která sdružuje menší prodejce a distributory pohonných hmot.

Podobná situace je i v případě nafty, která měla svůj cenový vrchol v roce 2012, kdy jí řidiči tankovali v průměru za litr až o sedm korun dráž než dnes.

„V roce 2012 si bylo za průměrnou mzdu možné koupit asi 660 litrů nafty. Dnes si lidé mohou díky příznivější ceně a vyšším mzdám koupit za jednu výplatu v průměru přes tisíc litrů nafty,“ vypočítává Damir Durakovič, šéf nákupní aliance Axigon, která poskytuje tankovací karty a analyzuje vývoj cen pohonných hmot.

Zdražování ještě není konec

Ropa v minulých týdnech zdražuje zejména kvůli tomu, že Spojené státy odstoupily od jaderné dohody s Íránem a zavedly opět sankce, což zvyšuje obavy ze snížení exportu íránské ropy. Směrem vzhůru však táhnou ropu i další geopolitické vlivy – nepokoje v Pásmu Gazy kvůli stěhování americké ambasády do Jeruzaléma nebo obavy z výsledku chystaných voleb ve Venezuele, která je rovněž významným vývozcem černého zlata.

O tom, že jeho nynější vyšší ceny ještě nějakou dobu zřejmě vydrží, svědčí i skutečnost, že světové zásoby ropy a pohonných hmot v posledních měsících klesly kvůli vysoké poptávce a omezení těžby ze strany největších světových producentů. Analytici očekávají, že zásoby se budou dál snižovat, protože se blíží letní sezona, kdy po benzinu roste poptávka.

Dávno už také neplatí, že petrolejářské řemeslo je automaticky zárukou zbohatnutí. Marže benzinky z prodeje jednoho litru paliva je podle analýz společnosti Finlord v průměru kolem šesti procent, tedy zhruba dvě koruny. Pro srovnání – v rámci maloobchodního prodeje si účtují nejvyšší marže velké prodejny potravin a obchodní řetězce; v některých případech až desítky procent.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!