Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ekonom píše pohádky: v hlavní roli drak Dluh

Pohádka Princ a Večernice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohádka Princ a Večernice | foto: ČTK

Drak Dluh, rytíř Splácel, král Trh. To jsou hrdinové Ekonomických pohádek, jejichž autorem je Martin Řepa z Institutu praktické ekonomie. „Dnešní ekonomická situace je tak nepřehledná, že se v ní nevyznají ani ekonomové. Mým cílem bylo vrátit se formou pohádkových příběhů k základním principům tržní ekonomiky,“ říká.

LN Proč jste se rozhodl napsat a vydat Ekonomické pohádky? Co vás k tomu vedlo?
Důvody byly dva. Dnešní ekonomická situace je tak nepřehledná, že se v ní často nevyznají ani sami ekonomové. Mým cílem bylo tedy vrátit se formou pohádkových příběhů k základním principům tržní ekonomiky, které jsou ve své podstatě jednoduché, neměnné a měly by být srozumitelné i dětem jako budoucím hospodářům. Druhým důvodem pak byla skutečnost, že pokud jsme nepoučitelní my, dospělí, nesmíme dopustit, aby stejné chyby dělaly naše děti.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Kde jste čerpal inspiraci pro své pohádky? Viděl jste třeba něco podobného v zahraničí?
Možná to bude znít úsměvně, ale jednoho večera jsem si sedl k počítači a začal psát. Prostě mě, jak se říká, políbila múza. Neustále hledám nové způsoby, jak šířit ekonomickou osvětu a jak pomoci lidem, aby se kvůli neznalosti, případně chybným rozhodnutím nedostali do finančních problémů. Ekonomické pohádky jsou tedy jen další formou vzdělávání. V zahraničí jsem inspiraci nehledal, avšak vzhledem k ekonomické situaci v ostatních zemích bych očekával, že také tam si brzy začnou podobné pohádky vyprávět.

LN Proč jste do svých pohádek zvolil právě tyto ekonomické pojmy a fenomény, jako jsou dluhová problematika, investice, inflace, zisk?
Všechno jsou to ekonomické pojmy, které se dnes skloňují ve všech pádech. Výběr byl tedy poměrně snadný. Více než o výklad samotných pojmů jsem se však pokusil o odkrytí zákonitostí a principů, na kterých celá tržní ekonomika stojí. Je snadné mechanicky odříkat definici inflace, ale mnohem důležitější je pochopit její pravou podstatu.

LN Zvažoval jste, že využijete i jiné příběhy?
Samozřejmě, ekonomických pohádek by se dalo napsat mnoho. Zvláště v této pro ekonomy fascinující době, kdy se vhodná témata objevují na každém kroku. Ale stejně tak jako vánoční příběh je jen jeden a vyprávíme si ho již přes dva tisíce let, také já po sobě raději zanechám jednu jedinou pohádku, kterou budou moji synové číst svým dětem, než abych napsal sto dalších, na něž si nikdo za pár let ani nevzpomene. Rozhodnutí, zda pokračovat, tedy nechám především na zájmu čtenářů.

INFOGRAFIKA: Pohádkové paradoxy

INFOGRAFIKA – klikněte pro zvětšení

LN Máte nějaké ohlasy od rodičů? Víte, jak si vaše pohádky stojí u dětí?
Nedělal jsem si žádný průzkum nebo anketu, abych zjistil, jak se mé dílo dětem líbí. Úplně mi stačí, když vím, že ho poslouchají a že neskončilo takříkajíc v šuplíku. Největším překvapením však pro mě bylo, že ekonomické pohádky neposlouchají jen děti, ale také jejich rodiče. A někdy dokonce ještě s větším zaujetím.

LN Pro jaké děti je to vlastně určeno? Není to pro ně moc složité?
Pohádky jsem nepsal se záměrem oslovit konkrétní věkovou skupinu dětí. Spíše mi šlo o to, nabídnout je všem, které dokážou oslovit a něco jim přinést. Ať už je to batole, kterému čte maminka na dobrou noc, nebo obchodní zástupce, který si cestou na důležitou schůzku poslechne v autě třeba pohádku o nabídce a poptávce.

LN Co je podle vás hlavní problém nebo záludnost klasických pohádek z ekonomického pohledu?
Pohádky končí většinou slovy „byla svatba, a jestli nezemřeli, žijí šťastně dodnes...“. Ve skutečné ekonomice nic netrvá věčně, po období růstu přichází zákonitě pokles, jak se můžeme každý na vlastní kůži přesvědčit právě v dnešní době. Bohužel ani ten kouzelný dědeček nám nepřispěchá na pomoc, jak by si asi mnozí z nás přáli.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Jaké pohádky podle vás ukazují dětem špatný pohled na fungování ekonomiky, peněz, práce, bohatství?
Předpokládám, že naši předci nevyprávěli svým dětem pohádky proto, aby je ekonomicky vzdělávali a naučili je dobře hospodařit. Proto nelze s jistotou říci, zda je nějaká pohádka z ekonomického pohledu dobrá či špatná. Vždy záleží na jejím výkladu. I ten princ na bujném oři může být pro jedny chrabrý hrdina a pro druhé padouch, který týrá nebohého draka.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!