Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Energetika v unii se bude liberalizovat

Ilustrační foto - chytrá měřící zařízení by měla mít každá domácnost během příštích deseti let . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto - chytrá měřící zařízení by měla mít každá domácnost během příštích deseti let . | foto: Oventrop

BRUSEL Českému předsednictví EU se v noci z pondělí na dnešek podařilo s Evropským parlamentem dosáhnout dohody o liberalizaci energetiky v unii. Liberalizace mimo jiné spočívá v dělení energetických společností, tedy v oddělení výroby od přenosové sítě, státy si ale budou moci vybrat, jak ji provedou. Konečnou dohodu musejí ještě formálně schválit europoslanci a členské státy EU.

"Dohodli jsme se na textu, a ten musí schválit členské státy a formálně i parlament. Nicméně věříme, že dohoda je vyvážená a bude pro všechny přijatelná. Dohoda zajistí rozvoj jednotného trhu s energiemi, což je zvlášť důležité v současné době, jak jsme viděli během lednové plynové krize," řekl jeden z mluvčích předsednictví Radek Honzák.

Měřiče poskytnou přesná data o spotřebě

Po jednáních s europoslanci se ale v dohodě objevily i některé novinky. Kromě toho, že text lehce posiluje role regulačních orgánů, dostal se do něj například i návrh na zabudování takzvaných chytrých měřících zařízení. Těmi by měla být každá domácnost vybavena během příštích deseti let a měřící zařízení by jí měla poskytovat podrobná data o spotřebě energie a vést ji k úsporám.

Státy si tak budou moci vybrat ze tří způsobů řešení liberalizace svého energetického trhu. První možností je, že stát donutí firmy, aby prodaly přenosové soustavy novému majiteli - jde o takzvaný "plný unbundling".

Druhou možností je vytvoření nezávislého systémového operátora (ISO), který by převzal kontrolu nad přenosovou soustavou, byť by nebyly žádné majetkové změny. Vlastník by ovšem nad přenosovou soustavou ztratil kontrolu. Se třetí cestou přišli již před časem Francouzi a Němci a vyvolávala nejvíc diskusí. Jejich návrh sice rovněž počítá se vznikem operátora (TSO), který by vládnul přenosové soustavě, s tím rozdílem, že původní vlastník by si zachoval část svého vlivu.

Vláda přesune ČEZ a ČEPS pod jiná ministarstva

Z dosavadních vyjádření českých politiků je patrné, že v případě liberalizace trhu s plynem vláda zvolí třetí "nejmírnější" variantu. V případě elektřiny by se jej liberalizace ovšem příliš nedotkla. Výrobu v Česku vlastní ČEZ a přenosovou soustavu ČEPS, obě firmy jsou státní.

Liberalizace v tomto případě znamená, že každou z firem musí vláda přesunout pod jiné ministerstvo. ČEZ by tak mohl spadat například pod ministerstvo průmyslu a obchodu a ČEPS pod ministerstvo financí.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...