28. června 2016 8:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Euro i pro Česko? Šéf Evropské komise chce sjednotit měnu

Euro (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Tlak na přijetí eura se po britském rozhodnutí vystoupit z EU zvyšuje. Podle informací německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung chce předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker využít brexit k tomu, aby se společnou měnou do budoucna platilo v celé Unii. Českou republiku nevyjímaje.

Čelní představitelé zdejších politických stran ale do eurozóny spěchat nechtějí. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by českou reakcí na brexit nemělo být rychlejší zavedení eura.

Ještě ostřejší byl ve svém vyjádření šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Otázka přijetí eura není na programu dne. A ani kdybychom vyhráli příští parlamentní volby a sestavovali vládu, neprosazoval bych do jejího programu vstup do eurozóny,“ říká ministr financí. Podporu pro přijetí eura nevidí na politické scéně ani lidovecký předseda Pavel Bělobrádek.

Objevují se ale i hlasy opačné. Vládní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza je přesvědčen, že euro by zemi prospělo bez ohledu na brexit. „České firmy i lidé by na vstupu do eurozóny vydělali. Ekonomicky jsme na to připraveni. Navíc zkušenosti z posledního roku s Řeckem ukazují, že eurozóna je silnější a stabilnější než v roce 2009,“ tvrdí Prouza.

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.