Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Finanční poradce jí ušetřil 70 000 korun na úrocích z hypotéky

Poradce Petr Vaněk a klientka Eva Sadílková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poradce Petr Vaněk a klientka Eva Sadílková | foto: Martin FaltusLidovky.cz

Eva Sadílková se v roce 2011 nacházela ve velice složité životní situaci, kdy potřebovala peníze na koupi domu. Kvůli lepší orientaci ve složitém světě financí začala spolupracovat s finančním poradcem firmy OVB Petrem Vaňkem. Kromě komplexního servisu jí Petr Vaněk při refinancování hypotéky ušetřil minimálně 70 000 korun na úrocích v následujících šesti letech.

Advertoriál

„Neznám přesná pravidla, jak se domlouvají hypotéky, jak funguje refinancování, jak výhodně spořit, investovat. Nerozumím tomu. Pokud bych to měla domlouvat sama, byla bych z takových věcí nešťastná. Kdybych měla vše zařizovat bez finančního poradce, od koupě domu mě to odradí. Petr je v tom naopak nejlepší!“ pochvaluje si poradce Eva Sadílková.

Eva Sadílková pracuje již 14 let jako strážnice městské policie na oddělení prevence kriminality a bezpečnosti. Své pracovní prostředí má na dopravním hřišti v České Lípě. Děti ze 44 základních škol z okolí se sem chodí učit, jak se chovat na silnici, a plní podmínky předmětu dopravní výchova. Eva Sadílková zde funguje jako instruktorka a učitelka. „Děti, i ty malé z mateřských škol, přicházejí s dostatečnou průpravou a jsou nabité vědomostmi. Na škole to nepodceňují,“ uvádí Sadílková. O tom, jak se správně chovat na silnici, toho ví hodně, svět financí jí byl ale cizí.

Partnerský život ji v něm ale řádně prověřil. Nejprve se rozvedla, následně si našla muže, který ji připravil o veškeré úspory, představující asi 700 000 korun. Odešel od ní, když měla dvouměsíční dítě, a nechal ji samotnou v městském bytě v centru České Lípy, kde navíc dlužil na nájemném.

„Byla jsem v tom centru města nešťastná. Psychicky na dně, potřebovala jsem přírodu. Musela jsem ale pracovat, abych splatila dluhy a nedostala se do ještě větších problémů. Naštěstí jsem si asi po roce a půl našla skvělého partnera, se kterým jsme se rozhodli přestěhovat se za Lípu na venkov, do rodinného domku,“ vzpomíná.

Její bratr David jí doporučil svého finančního poradce Petra Vaňka. „David mi řekl, že si přeje, aby bylo o sestru dobře postaráno, tak jsem jeho přání splnil,“ popisuje Petr Vaněk, který s Davidem předtím spolupracoval již dva roky a spravoval mu jeho kompletní finanční portfolio, tj. investice do podílových fondů, zajištění příjmů v případě nenadálé události, stavební spoření, penzijní připojištění a životní pojištění.

Po rozhodnutí o stěhování začala Eva Sadílková hledat vysněný domek, což se jí povedlo ve velmi krátkém čase. Zbývala maličkost. Sehnat asi 1,5 milionu na jeho koupi.

Petr Vaněk na tomto úkolu začal okamžitě pracovat. A měl hned od počátku plné ruce práce. Ukázalo se, že Eva Sadílková je kvůli dluhu, který nesplácel její bývalý partner, uvedena v Registru dlužníků. Takoví lidé dle bankovních pravidel nemohou získat hypotéku. Nicméně Petru Vaňkovi se diplomatickým jednáním povedlo uvést všechny informace na pravou míru a zajistit výmaz. Ani tak ale paní Sadílková dům nezískala, protože zájemců bylo mnoho a původní majitel ho chtěl prodat co nejdříve.

Naštěstí se vzápětí naskytla koupě ještě lepší nemovitosti ve vesnici zhruba 10 kilometrů od České Lípy. Tam již všechno klaplo. I díky tomu, že tehdy banky půjčovaly celý obnos na koupi domu. Stačila pouze záloha ve výši 50 000 korun. Jako garance fungoval její syn z prvního manželství, který začal čerstvě vydělávat, a také přítel Zdeněk, i on měl stálý příjem.

Kupní cena domu byla 1 590 000 korun. Měsíční splátky domluvil Petr Vaněk na téměř 10 000 korun s dobou splatnosti 21 let. „Vzhledem k věku nebylo možné nastavit delší splatnost, a tedy přijatelnější měsíční splátku,“ komentuje to Vaněk.

Protože má její současný partner velice rizikové povolání, dohodli se společně na uzavření životního životního pojištění a tím i zajištění příjmů v případě nenadálé události.

„Již třikrát jsme pojistku předělávali k většímu užitku klienta v souvislosti s tím, jak se mění trh a podmínky pojišťoven, které nabízejí různé akce. Částka, kterou platí, je stále stejná, ale díky optimalizaci pojistného krytí byli klienti již několikrát uchráněni od negativních vlivů pojistných událostí a získali pojistné plnění,“ vysvětluje Petr Vaněk.

Poslední opravdu velkou pomoc a s tím spojenou úsporu ve výši zhruba 70 000 korun zajistil Petr Vaněk své klientce loni na podzim.

Hypotéku uzavírali v roce 2013 a paní Sadílková měla úrokovou sazbu stanovenou na 4,19 procenta z půjčky. Doba fixace byla standardně stanovena na pět let, po kterých je možné dlužnou částku doplatit nebo například změnit bankovní dům a tím snížit úrok.

Protože Petr Vaněk důsledně dodržuje pravidelný klientský servis – s klientkou sleduje změny její osobní a rodinné situace a včas reaguje na podmínky, které nabízí trh, využil tzv. dopředné refinancování. Některé banky nabízejí možnost zajistit stávající úrokové sazby na refinancování až dva roky dopředu před řádným termínem. Petr Vaněk na podzim roku 2016 včas zajistil úrok 1,79 procenta.

Že to byl výborný tah, ukazuje současná výše úrokových sazeb, které jsou v průměru o půl procenta vyšší – a podle předpokladu se budou dále zvedat. Eva Sadílková zrefinancuje hypotéku v příštím roce za sazbu, kterou jí finanční poradce zajistil, a ta jí bude platit ještě dalších šest let, během kterých ušetří 70 000 korun.

Petr Vaněk

Poradce Petr Vaněk

Petr Vaněk pracuje pro OVB Allfinanz již více než 10 let a se svými spolupracovníky se stará o více než 600 klientů. Působí převážně na Liberecku a říká, že při spolupráci se zákazníkem klade důraz na budování dlouhodobých vztahů založených na individuálním přístupu a důvěře. Jako jeden z hlavních pilířů své práce bere vzdělávání klientů v oblasti finanční gramotnosti.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!