12. července 2015 8:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Finský ministr financí má prý mandát jednat o odchodu Atén z eura

Finský ministr financí Stubb přijl do Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finský ministr financí Stubb přijl do Bruselu. | foto: Reuters

Klíčový výbor finského parlamentu nařídil ministru financí Alexandru Stubbovi, aby na zasedání svých kolegů z eurozóny v Bruselu vyjednával o odchodu Řecka z eurozóny. Uvedla to v sobotu večer finská veřejnoprávní televize YLE. Parlament to nepotvrdil a Stubb na síti Twitter už odpoledne napsal, že nemá právo zveřejnit mandát, který mu výbor dal.

Podle informovaného zdroje televize vystoupila euroskeptická Strana Finů s požadavkem, aby se Finsko postavilo proti novému plánu pomoci Řecku a aby podpořilo odchod Atén z měnové unie. Strana podle zdroje pohrozila, že jinak opustí vládní koalici.

„Povaha tohoto mandátu není veřejná a finská delegace o něm veřejně nediskutuje,“ řekla agentuře AFP mluvčí finské delegace v Bruselu Kaisa Amaralová.

Jednání o další pomoci Řecku

K otázce další pomoci Řecku přistupuje tvrdě i Německo. Německé ministerstvo financí podle médií jako jednu z možností dalšího postupu v řecké krizi navrhuje pětileté pozastavení členství Řecka v eurozóně.

Své nejnovější návrhy reforem dodala řecká vláda ve čtvrtek poté, co ve středu požádala o třetí program ze záchranného fondu. Trojice věřitelských institucí - tedy Evropská komise, Evropsá centrální banka a Mezinárodní měnový fond - tyto návrhy s výhradami ministrům doporučila jako základ pro jednání. Komise vyčíslila, že v tříletém programu bude Řecko do července 2018 potřebovat pomoc v objemu přibližně 74 miliard eur (zhruba dva biliony Kč).

ČTK