23. května 2007 18:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Foxconn chce v Kutné Hoře zaměstnat 5000 lidí

Počítač | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítač | foto: Reprofoto

KUTNÁ HORA Tchajwanská společnost Foxconn s největší pravděpodobností postaví novou továrnu na výrobu LCD monitorů a počítačových komponentů v Kutné Hoře. Práci by v ní mělo najít 5000 až 6000 lidí, řekl místostarosta Václav Vančura.

Podrobnosti o investici firma oficiálně zveřejní 28. května na tiskové konferenci v Kutné
Hoře.

V sousedství průmyslové zóny s novou továrnou firma podle místostarosty plánuje postavit také satelitní městečko s asi 3000 byty pro své zaměstnance. Společnost Foxconn nechce do pondělní tiskové konference sdělovat jakékoliv podrobnosti. Setkání s novináři se zúčastní generální ředitel Foxconnu Jim Chang a poskytne rozhovory, řekla koordinátorka public relations společnosti Foxconn Kateřina Kučerová.

Pavel Habarta z agentury CzechInvest řekl, že s Foxconnem spolupracují dlouhodobě. Jeho pardubická továrna je zatím největší tchajwanskou investicí v České republice. Zhruba před rokem firma projevila zájem postavit v Česku nový závod. Jako nejperspektivnější se ukázala Kutná Hora, kde by mohlo najít práci až 5000 lidí, uvedl Habarta.

Foxconn začal v Česku podnikat v roce 2000 v areálu zkrachovalé HTT Tesla Pardubice a postupně se zařadil mezi největší průmyslové podniky v zemi. V roce 2005 dosáhly jeho tržby 51,4 miliardy korun a zisk byl 509 milionů korun. Téměř veškerá produkce míří na vývoz.
V současnosti zaměstnává Foxconn v Pardubicích přes 3000 lidí a kvůli rostoucí výrobě chce přijmout dalších až 2000 zaměstnanců.

V regionu ale firma bojuje s nedostatkem lidí, dělníky sváží ze širokého okolí a zaměstnává i zahraniční pracovníky. Nový závod se proto rozhodla postavit v jiném regionu. Nová investice by mohla snížit nezaměstnanost na Kutnohorsku, které je už několik let regionem s nejvyšší mírou nezaměstnanosti ve Středočeském kraji.

Na konci dubna zdejší úřad práce evidoval 2889 žadatelů o práci, z toho bylo 2668 osob schopných okamžitě nastoupit do práce. Příklad automobilky TPCA v nedalekém Kolíně ale ukazuje, že obsadit všechna místa nebude tak snadné. Kolínská firma zaměstnává asi 3500 lidí, z toho je z Kolína a jeho okolí jen 40 procent.
ČTK