1. ledna 2009 1:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Gazprom se s Ukrajinci nedohodl

Ruský plynovod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský plynovod - ilustrační foto | foto: ČTK

MOSKVA Jednání ruského plynařského koncernu Gazprom s ukrajinskou stranou o dodávkách zemního plynu v příštím roce na Ukrajinu skončila v Moskvě bezvýsledně. Oznámil to šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller. Gazprom proto od Nového roku přestane dodávat plyn ukrajinským odběratelům.

Rusko-ukrajinský spor může ohrozit i tranzit plynu odběratelům ve střední a západní Evropě, podobně jako se to stalo počátkem roku 2006.

"Od 10:00 hodin rána (8:00 SEČ) 1. ledna ukončí Gazprom v plném objemu dodávky plynu ukrajinským odběratelům," řekl Miller s tím, že "veškerá odpovědnost za situaci leží na ukrajinské straně". Současně ujistil, že Gazprom bude pokračovat v dodávkách plynu evropským zákazníkům v plném objemu.

Přerušení dodávek Ukrajině by mohlo narušit i tranzit plynu dále do Evropy. Ukrajinský Naftogaz totiž již dříve pohrozil, že v takovém případě by mohl konfiskovat plyn určený pro evropské zákazníky.

Zatím však Kyjev ujišťuje, že má v zásobnících dost plynu pro domácí trh a že míní plnit dohodu o tranzitu, navzdory krachu rozhovorů s Gazpromem. Ruská strana však těmto ujištěním nevěří.

"Máme pocit, že na Ukrajině jsou politické síly, které jsou velice zainteresovány na tom, aby mezi našimi zeměmi vypukl konflikt o plyn," prohlásil Miller, podobně jako již dříve naznačili ruský prezident a premiér.

Podle šéfa Gazpromu dosud Kyjev nesplatil ani dluh za dřívější dodávky, přesahující dvě miliardy dolarů, ani neakceptoval návrh na nižší ceny dodávaného plynu, tedy nepřistoupil na nový kontrakt pro příští rok.

Ukrajina letos platila za ruský plyn 179,50 dolaru za 1000 kubíků, necelou polovinu toho, co platí evropští zákazníci. Gazprom však dříve dal najevo, že chce pro příští rok cenu podstatně zvýšit, na 418 dolarů. Nyní ruská strana podle premiéra Vladimira Putina navrhla cenu 250 dolarů. Avšak za podmínky, že se nezmění poplatky za přepravu plynu přes ukrajinské území, které činí přibližně 1,6 dolaru za 1000 kubíků a 100 kilometrů.

Ukrajinská společnost Naftogaz již dříve oznámila, že ruské straně splatí 1,5 miliardy dolarů za listopadové a prosincové dodávky. Avšak Gazprom vyčísluje dluh na 1,7 miliardy dolarů za dodávky plus penále 450 milionů. Ruský koncern tvrdí, že údajně již převedené peníze stále dosud neviděl.

Česko neočekává problémy

Rusko-ukrajinský spor se v případě vyhrocení může stát jedním z prvních v agendě českého předsednictví Evropské unie, která začíná 1. lednem. Přes Ukrajinu do Evropy putuje 80 procent ruského plynu, který pokrývá přibližně čtvrtinu evropské spotřeby. Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu i do Česka, které dovozem z Ruska kryje přibližně 80 procent spotřeby suroviny, Slovensko ještě více. Český RWE Transgas ale neočekává v souvislosti se sporem žádné problémy se zásobováním českých odběratelů.

Dodávky pro ukrajinský trh tvoří přibližně desetinu plynu proudícího plynovodem na Slovensko a dále do Evropy. Pokud by Ukrajinci začali odebírat "cizí" plyn, zaregistrovala by to podle ruské zpravodajské televize Vesti nejprve kompresorová stanice ve Veľkých Kapušanech na východě Slovenska.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.