Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hrozba nového roku: nezaměstnanost čeká každého desátého

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: Shutterstock

PRAHA Udržet si pracovní místo. Takové by mělo být novoroční přání zaměstnanců v tuzemských firmách. Rok 2010 totiž bude charakterizován dalším růstem nezaměstnanosti. Shodují se na tom ekonomové analytici a také zástupci firem a odborů. Každý desátý Čech se může ocitnout bez práce. Nezaměstnanost se pravděpodobně stane také významným tématem parlamentních voleb.

"Nezaměstnanost se v Česku vyšplhá na zhruba 10 procent, a tento nepříznivý stav bude pravděpodobně trvat po celý rok," varuje předseda odborového sdružení Kovo Josef Středula.
"Firmy bohužel budou muset ještě propouštět. Nárůst zakázek je zatím malý," potvrdil předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda.

Podle nedávného průzkumu Hospodářské komory chystá v roce 2010 propouštění téměř třetina firem (31 procent). Devatenáct procent z celkem 562 oslovených firem plánuje propustit maximálně pět procent zaměstnanců, zatímco šest procent respondentů uvažuje propustit do 10 procent zaměstnanců. Zbylých 6 procent pak připouští ještě výraznější redukci počtu pracovníků.

"Za dalším růstem nezaměstnanosti lze hledat převážně druhou vlnu propouštění, kterou si podniky tradičně plánují na začátek roku. V té sehraje roli také útlum automobilek a jejich subdodavatelů po odeznění poslední vlny šrotovného," uvedl Miroslav Křížek z Institutu rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické v Praze (IDE).

Automobilky v Česku sice zatím propouštění neoznámily, avšak mladoboleslavská Škoda Auto již například rozhodla, že v 1. čtvrtletí příštího roku omezí výrobu fabií. Zaměstnanci automobilky budou doma, dostanou však řádnou mzdu.

Středula ale varuje, že s nedostatkem zakázek, a tudíž i tlakem na propouštění zaměstnanců, budou zápasit zejména subdodavatelé. "Důvodem bude nejen končící šrotovné, ale také změny na globálním automobilovém trhu. Automobilky vytvářejí nové aliance a následně racionalizují i dodavatelskou síť," řekl Středula.

S vysokou mírou nejistoty se bude potýkat i mnoho těch, kteří o práci bezprostředně nepřijdou. "Stále více se rozmáhají pracovní úvazky na velmi krátkou dobu, respektive najímání pracovníků na práci o dílo namísto řádného úvazku," upozorňuje Středula a varuje před vážnými dopady tohoto trendu: "Tyto jevy jsou již tak rozšířené, že mohou mít negativní dopady i na příjmy státního rozpočtu."

Nezaměstnanost: lákadlo pro populisty
Nezaměstnanost v Česku poroste i přesto, že domácí ekonomika se začíná z negativních dopadů hospodářské krize pomalu otřepávat a ve druhé polovině příštího roku by se již podle většiny odhadů měla vrátit k mírnému růstu.

"Pro vývoj nezaměstnanosti je ale charakteristická určitá setrvačnost," řekl děkan Národohospodářské fakulty VŠE Jiří Schwarz. Středula dokonce předpovídá, že obrat na trhu práce nastane až v roce 2011.

Růst nezaměstnanosti by se mohl stát i významným předvolebním faktorem. Podle některých prognóz by totiž mohla kulminovat na přelomu prvního a druhého čtvrtletí, tedy v době vrcholící předvolební kampaně před červnovými parlamentními volbami.

"Nezaměstnanost by měla dosáhnout vrcholu kolem května roku 2010, a to hodnoty 9,2 procentního bodu," uvádí studie IDE.
Ekonomové varují, že růst nezaměstnanosti by mohl negativně ovlivnit i červnové parlamentní volby. Politici by totiž mohli zneužít nezaměstnanosti k prosazování populistických opatření.

"Ta hrozba je evidentní," připouští ekonom Miroslav Zámečník. "Ve volbách se budeme muset rozhodnout i o tom, zda si koupíme budoucí produktivitu, anebo budeme sanovat přítomnost. Z ekonomického pohledu je výhodnější koupit si budoucnost, avšak například výplata 13. důchodů k tomu rozhodně nepovede," míní ekonom.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...