Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inflace je nulová. Ceny se vrátily o rok zpět a dále klesají

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

PRAHA Meziroční růst spotřebitelských cen se v září zpomalil na nula procent ze srpnových 0,2 procenta, což je hodnota zjištěná naposledy v září 2003.

Tento vývoj ovlivnily zejména ceny alkoholických nápojů a tabáku. Oproti srpnu spotřebitelské ceny klesly o 0,4 procenta. Meziměsíční pokles způsobilo zejména snížení sezónních cen rekreačních pobytů.

"Život je stejně drahý jako před rokem," komentoval data analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Nejníže by cenová hladina proti minulému roku měla podle něj být v říjnu, kdy zlevní plyn. "Ani v dalších měsících ale nebude výraznější růst cen v aktuálním prostředí chřadnoucí domácí poptávky a stále slabé zahraniční poptávky pravděpodobný," dodal.

"Inflace posledních dvanáct měsíců vytrvale zpomalovala a z úrovně 6,6% v září 2008 propadla až na 0,0%. Podle našeho názoru se dostala na své dno a listopad s prosincem by již měl přinést zrychlení inflace k úrovni 1%," předpovídá hlavní ekonom společnosti Atlantik Petr Sklenář. 

Ceny zamrzly i přes stále dražší bydlení

Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny měly ceny v oblasti bydlení, kde vzrostly ceny elektřiny o 12 procent, tepla a teplé vody o sedm procent, vodného a stočného o devět procent. Čisté nájemné vzrostlo o 20 procent, v tom v bytech s regulovaným nájemným o 27,5 procenta a v bytech s tržním nájemným o pět procent.

Naopak snižování cenové hladiny nejvíce ovlivnily ceny v oddíle potravin a nealkoholické nápoje, které byly již desátý měsíc meziročně nižší. Ceny chleba klesly o pětinu, běžného pečiva dokonce o více než třetinu, mléka o 18 procent, másla o 12 procent, ovoce o 9,5 procenta, zeleniny včetně brambor o sedm procent.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.