9. října 2009 9:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inflace je nulová. Ceny se vrátily o rok zpět a dále klesají

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

PRAHA Meziroční růst spotřebitelských cen se v září zpomalil na nula procent ze srpnových 0,2 procenta, což je hodnota zjištěná naposledy v září 2003.

Tento vývoj ovlivnily zejména ceny alkoholických nápojů a tabáku. Oproti srpnu spotřebitelské ceny klesly o 0,4 procenta. Meziměsíční pokles způsobilo zejména snížení sezónních cen rekreačních pobytů.

"Život je stejně drahý jako před rokem," komentoval data analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Nejníže by cenová hladina proti minulému roku měla podle něj být v říjnu, kdy zlevní plyn. "Ani v dalších měsících ale nebude výraznější růst cen v aktuálním prostředí chřadnoucí domácí poptávky a stále slabé zahraniční poptávky pravděpodobný," dodal.

"Inflace posledních dvanáct měsíců vytrvale zpomalovala a z úrovně 6,6% v září 2008 propadla až na 0,0%. Podle našeho názoru se dostala na své dno a listopad s prosincem by již měl přinést zrychlení inflace k úrovni 1%," předpovídá hlavní ekonom společnosti Atlantik Petr Sklenář. 

Ceny zamrzly i přes stále dražší bydlení

Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny měly ceny v oblasti bydlení, kde vzrostly ceny elektřiny o 12 procent, tepla a teplé vody o sedm procent, vodného a stočného o devět procent. Čisté nájemné vzrostlo o 20 procent, v tom v bytech s regulovaným nájemným o 27,5 procenta a v bytech s tržním nájemným o pět procent.

Naopak snižování cenové hladiny nejvíce ovlivnily ceny v oddíle potravin a nealkoholické nápoje, které byly již desátý měsíc meziročně nižší. Ceny chleba klesly o pětinu, běžného pečiva dokonce o více než třetinu, mléka o 18 procent, másla o 12 procent, ovoce o 9,5 procenta, zeleniny včetně brambor o sedm procent.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz