Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inventura: 10 dní s 'Potravinami na pranýři'

Nový web odhalující nekvalitní potraviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový web odhalující nekvalitní potraviny | foto: www.potravinynapranyri.czLidovky.cz

PRAHA Nový webový projekt ministerstva zemědělství 'Potraviny na pranýři' vzbudil během prvních deseti dní své existence ohlas. Lidé s hrůzou zjišťují, jaké potraviny se dostávají na pulty obchodů a potravináři se snaží bránit. Podívejte se, co vám o 'pranýři' možná uniklo.

Na webu najdete na 380 různých druhů potravin, každý den jich přibývá. Jsou rozděleny do tří kategorií: nejakostní, falšované a nebezpečné. Vyhledávat je můžete dle názvu, typu sortimentu, země původu, výrobce, lokality atd. O nejzávažnějších případech inspekce informuje média.

ČTĚTE VÍCE:

Nejvíce nejakostních, falšovaných či nebezpečných potravin, které se na webu objevily, pocházelo z Teska, Kauflandu a Aholdu, početné zastoupení na seznamu mají také řetězce Spar a Penny Market.

Co se dosud na 'pranýři' objevilo

  • Viditelně plesnivý salám křemešník
Plesnivý salám křemešník

Plesnivý salám křemešník

Salám s viditelnou plísní na povrchu objevila inspekce v prodejně JIP východočeská v Ústí nad Labem. Pocházel od výrobce Kostelecké uzeniny.

Kategorie: Nebezpečné

  • Kvašené okurky ve slano-kyselém nálevu
Kyselé okurky obsahovaly nepovolenou kyselinu mravenčí.

Kyselé okurky obsahovaly nepovolenou kyselinu mravenčí.

V okurkách polského výrobce byla nalezena kyselina mravenčí, která se v potravinářství nesmí používat. Prodávalo je ostravské Makro.

Kategorie: Nebezpečné

  • Dlouhozrnná rýže Tiradell Rice ve varných sáčcích
Rýže z Polska obsahovala nepovolené množství olova.

V rýži z Polska byo nepovolené množství olova.

V polské rýži laboratorní analýza odhalila překročený limit olova. Prodával ji Lidl ve Šternberku.

Kategorie: Nebezpečné

'Pranýř' je nástrojem pro spotřebitele, říká inspektor

Podle Pavla Kopřivy ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce je nový web nástrojem v rukou spotřebitelů, který jim konečně dodá potřebné informace, o něž byli doposud ochuzeni. "Podle našich zjištění je to z trojúhelníku výrobce-prodejce-spotřebitel právě spotřebitel, který má nejméně informací," říká Kopřiva. Druhým cílem projektu je kultivovat prostředí mezi výrobci a prodejci. "Pokud si prodejci budou hlídat, aby neprodávali produkty nepoctivých výrobců a naopak, dojde ke kultivaci prostředí a spotřebitel na tom vydělá," zní z inspekce.

Celý rozhovor s Pavlem Kopřivou si přečtěte ZDE.

Potraviny na pranýři

Web zprovoznilo ministerstvo zemědělství 10. července. Najdete tam údaje o více než 350 nejakostních, falšovaných a nebezpečných potravinách. Stránky umožňují vyhledat si informaci o nevyhovujícím výrobku podle jeho názvu, druhu, prodejce, země původu a distributora. Každý den ho navštíví zhruba 100 tisíc lidí, od začátku fungování už ho viděly více než dva miliony lidí.

Na Facebooku současně se spuštěním stránky vznikl oficiální profil 'Potravin na pranýři', který má zatím přes 630 fanoušků. Objevují se také neoficiální profily.

Web můžete navštívit zde: http://www.potravinynapranyri.cz/

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...