10. července 2013 10:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Investiční soutěž vyhrál ajťák. Díky dohodě TOP 09 s ČSSD

Pražská burza cenných papírů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská burza cenných papírů. | foto: Lidové noviny

PRAHA Investiční hra Lidových novin a Burzy cenných papírů Praha Chytré portfolio zná vítěze. Devětadvacetiletý „ajťák“ Libor Trávníček za sebou nechal s velkým odstupem ostatní amatérské investory, ale i ostřílené finanční analytiky. Pomohla mu i dohoda TOP 09 a ČSSD na pražském magistrátě.

Libor Trávníček z celkového počtu 2715 lidí, kteří se investiční hry účastnili, nejlépe zhodnotil fiktivní milion investovaný do akciových titulů obchodovaných na pražské burze. Své portfolio zhodnotil o 8,5 procenta a na konci soutěže tak vydělal 85 tisíc korun.

Za to získá odměnu 30 tisíc korun. Sám výherce však připouští, že sice měl nějakou investiční strategii, ale výsledek považuje spíše za dílo štěstěny.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

„Moje výhra byla spíš náhoda, především pak akcie Pražských služeb. Tahle investice byla určitě obrovská tipovačka. Do akcií Tatry Mountain Resorts jsem investoval, protože jsem si říkal, že po letošní zimě by to s nimi mohlo být dobré. U akcií Pegas Nonwovens jsem vycházel z toho, že by to mohlo vyjít, jelikož ty tkaniny mají budoucnost,“ říká výherce Trávníček.

„Pokud se podíváme na výherní portfolia, konkrétně pak samotného výherce, o zisky se postarala především investice do nelikvidního papíru, kterým jsou Pražské služby, které zaznamenaly 17procentní zhodnocení od nákupu,“ říká Chadi El-Moussawi, analytik Fio banky, která je hlavním partnerem hry.

Chytré portfolio

Faktem je, že sázka na akcie Pražských služeb se vyplatila dalším dvěma lidem v pořadí, kteří dostanou za druhé a třetí místo 20 a 10 tisíc korun odměny. Akcie Pražských služeb vzrostly jen pár dní poté, co se pražští radní za TOP 09 a ČSSD dohodli před třemi týdny na jejich odkupu.

Podle El-Moussawiho byli sázky výherců rizikové a dost nejisté. „Obě investice mají nižší kapitalizaci než tradiční společnosti v indexu PX. Ukázalo se však, že investoři slyší na dividendu a stabilní hospodaření, jako v případě Pegas Nonwovens,“ říká analytik.

„Podobnou strategii jako výherce zvolili i další investoři na prvních pozicích, tedy silnou koncentraci portfolia do menšího množství cenných papírů. To na jednu stranu může přinést velké zisky, pokud se daná investice zhodnotí, na druhou stranu se zvyšuje riziko, že v případě opačného vývoje jeden titul celé portfolio stáhne dolů,“ dodal El-Moussawi.

Fenka Ameli investuje v Chytrém portfoliu.

Fenka Ameli investuje v Chytrém portfoliu.

Fenka porazila odborníky

Mezi skupinami investorů si nejlépe vedl maskot soutěže, fenka Ameli. I ta však prodělala přibližně 42 tisíc korun. V plusu kvůli nepříznivému vývoji na pražské burze zůstalo jen 120 ze všech soutěžících. Zbytek prodělal.

Nejhůře dopadli investoři, kteří sázeli na obrat ve vývoji akcií důlní společnosti NWR. Tu totiž tíží klesající světové ceny uhlí a také vysoká zadluženost.

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK – OLOMOUC

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz