Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Jak se krade na kolejích? Více než notebooky mizí vajíčka

Studenti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Téměř 71 tisíc studentů se každoročně ubytuje na kolejích. S levným bydlením, jež univerzity nabízejí, je spojená spousta polopravd - například, že chudí studenti kradou. Svědčí o tom i výpovědi studentů, které se podařilo shromáždit serveru Lidovky.cz.

"Nejčastěji kradou lidé z venku - někdo jim podrží dveře, a tak na kolej proniknou. Já naštěstí osobní zkušenost nemám. Vím ale, že jednomu mému kamarádovi ukradli notebook," popírá student Jan Indra tvrzení, že by se okrádali studenti navzájem.

Že zloději většinou nepochází z řad studentů potvrzuje i Matěj Benda z koleje Hvězda, která pojme až 1768 studentů: "Na Hvězdě se krade docela často. Mě sice neokradli, ale vím o případu, kdy zloději vylezli až do druhého patra. Tam vykopli okno, které se lehce otevřelo a krádež byla na světě."

Nejčastěji se na kolejích terčem zlodějů stává elektronika, případně peníze. Aby ne, k "povinnému" vybavení téměř každého studenta totiž patří notebook, případně počítač, jejichž ceny se pohybují od tisíců a až po desítky tisíc korun. Zloděje však lákají také mobilní telefony, sportovní vybavení, šperky či fotoaparáty.

Kolej Hvězda.

Kolej Hvězda.

"Mě závažná krádež naštěstí nepotkala, horší zážitek ale měli v sousedním pokoji. Tam někdo vypáčil okno a ukradl veškerou elektroniku," říká Zuzana Tomášková rovněž z Hvězdy.

A co vy?

Máte podobné zkušenosti? Znáte někoho, kdo se s krádežemi z prostředí studentských kolejí setkal? Pošlete nám své zážitky na internet@lidovky.cz.

Trochu jiná je situace na menších kolejích, jakou je i Budeč v centru Prahy nedaleko zastávky I. P. Pavlova. "Kolej Budeč je naštěstí malá (má asi 220 lůžek, pozn. red.), takže se tu většina lidí zná. Před několika lety se tu krádež odehrála, bylo to při kolejní párty a zřejmě si to někdo zjistil vytipoval si příležitost. Ukradl z jednoho pokoje notebook. Taky se tu stalo, že si některý ze studentů všiml na chodbě cizího člověka, který potom začal utíkat," popisuje studentka Kateřina Sýsová.

Zkušenosti z koleje Arnošta z Pardubic, která patří také k malým kolejím (má 168 lůžek), popisuje tamní vrátná: "Pamatuji si asi tři případy závažnějších krádeží, které se ale udály před delší dobou. Naposledy před dvěma lety, kdy se v době obědů ztratil notebook."

Krade se máslo, olej i vajíčka

Méně kolegiální jsou však studenti v oblasti nedobrovolně sdíleného jídla. "U nás na koleji se závažné krádeže moc nevyskytují. Problém nastává v kuchyni - máme společné lednice, ze kterých se nejčastěji ztrácí máslo, vejce a olej," popisuje Michal Bělka z Rady koleje Arnošta z Pardubic.

"Mám zkušenosti s ukradeným jídlem z kuchyňky a hygienickými potřebami z  koupelny," potvrzuje i Tomášková z Hvězdy.

Stejné téma zkoumala i nedávná studie České spořitelny. Ta tvrdí, že s krádeží se setkaly dokonce dvě třetiny studentů. Ubytování na kolejích nyní využívá podle statistik ministerstva školství 20 procent studentů, tedy přes 71 tisíc mladých lidí v celé republice.

Nejvíce studentů se ubytovává na kolejích Univerzity Karlovy v Praze, jde až o třináct tisíc mladých lidí. Následuje ČVUT, které svým studentům poskytuje více než devět tisíc lůžek. Na třetím místě je Vysoké učení technické v Brně, kde je ubytováno přes sedm tisíc studentů.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!