7. listopadu 2014 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ještě slabší koruna? ČNB zatím další intervence nevyhlásila

Miroslav Singer guvernér ČNB  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Singer guvernér ČNB | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Finančníci, které živí dobrá znalost vývoje kurzu koruny, byli ve čtvrtek napjatí. Dohady, že špatná hospodářská situace eurozóny může vést ke snaze České národní banky dále oslabit tuzemskou měnu, se ale zatím nenaplnily.

Guvernér centrální banky Miroslav Singer sice připustil, že vývoj evropské ekonomiky přidělává ČNB starosti, ale současná úroveň kurzu koruny k euru – (v minulých dnech se blížila 28 korunám) je podle něj v pořádku.

„Nedebatovali jsme o tom,“ reagoval suše Singer po včerejším jednání bankovní rady na dotazy, zda ČNB přece jen nebude usilovat o další oslabení měny.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro běžného spotřebitele to znamená jediné – ještě minimálně celý příští rok může počítat s tím, že koruna bude víceméně tak slabá jako dosud, možná jen mírně silnější oproti posledním dnům.

V platnosti zůstává už rok starý cíl ČNB udržet kurz minimálně na úrovni 27 korun za euro. Dovolené v zahraničí tak budou dražší než loni, vývozci českého zboží naopak mohou z relativně slabé měny těžit.

Pokud koruna oslabí na úroveň nad 27 korunami za euro, centrálním bankéřům to nevadí. Hodlají ale ohlídat, aby koruna příliš neposílila. Snaha udržet kurz koruny loni vyplynula ze snahy zabránit deflaci – tedy poklesu cen, který je obvykle doprovázen propadem ekonomiky a nepříznivým dopadem na životní úroveň lidí.

Jan Žižka

Najdete na Lidovky.cz