22. října 2012 12:30, aktualizováno  15:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kalouskovy vánoční dluhopisy: s prémiovým získáte 2,77 % ročně

Ministr financí Miroslav Kalousek představil vánoční emisi státních spořících dluhopisů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek představil vánoční emisi státních spořících dluhopisů. | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek představil novou emisi dluhopisů, které by do státní kasy měly přinést až dvacet miliard korun. V Česku oblíbené spořící dluhopisy si budou moci zájemci objednat od 5. do 30. listopadu nově i na pobočkách České pošty.

Ministr financí věří, že objem prodaných dluhopisů opět přesáhne deset miliard korun. "Vše nad deset miliard budeme považovat za úspěch," oznámil Kalousek novinářům. Ministerstvo také nabídne v rámci chystané emise nový typ dluhopisu, tzv. prémiový dluhopis s tříletou splatností.

ČTĚTE TAKÉ:

Investorovi by měl přinést v průměru 2,77 procenta ročně. Po prvním i druhém roce se připíše 0,5 procenta, teprve po třetím roce se vedle dalších 0,5 procenta připíše také sedmiprocentní prémie.

Dárkový certifikát

Ke koupeným dluhopisům si budou moci zájemci nově také pořídit dárkový certifikát nebo pamětní list emise.

Pamětní list bude stát stokorunu, dárkový certifikát 250 Kč. Pořídit certifikáty ovšem bude možné jen na omezeném počtu poboček.

Úřad rovněž rozšířil počet distribučních míst o téměř 1000 poboček České pošty. Dluhopisy je dále možné pořídit na vybraných pobočkách České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a J&T Banky, celkem tedy na téměř 1400 místech. "Spořící dluhopisy se tak dostanou i do menších měst a větších vesnic," uvedl Kalousek.

Investice do státních spořicích dluhopisů je podle odborníků srovnatelná s běžně dostupnými produkty na finančním trhu. Státní dluhopisy jsou pro drobné investory relativně bezpečným přístavem.

Vedle tříletého prémiového dluhopisu ministerstvo vydá 12. prosince pětiletý kuponový s průměrným ročním výnosem 3,22 procenta, pětiletý reinvestiční spořicí dluhopis s ročním výnosem 3,41 procenta.

Dále si zájemci mohou koupit 1,5letý diskontovaný dluhopis s výnosem 2,05 procenta a sedmiletý protiinflační dluhopis. Ten je úročen pode míry inflace.

Češi dluhopisům věří

První dluhopisy pro občany ministerstvo financí vydalo před rokem, investoři si jich tehdy objednali za více než 20 miliard korun. Letošní jarní emise státu vynesla zhruba 15 miliard Kč.

Ministr financí Miroslav Kalousek (uprostřed), náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Jan Gregor (vlevo) a náměstek ministra financí pro daně a cla Ladislav Minčič (vpravo) vystoupili 22. října v Praze na tiskové konferenci k podzimní emisi spořic

Ministr financí Miroslav Kalousek na tiskové konferenci k podzimní emisi spořicích státních dluhopisů.

Dluhopisy byly dosud k dispozici pro české občany i cizince. Zakoupit si je mohla také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti a zahraniční neziskové společnosti. Letos na jaře si je nově mohly koupit kraje, města nebo veřejné vysoké školy.

V předchozích dvou emisích si dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna museli zájemci koupit minimálně 1000 kusů. Stejně tak tomu bude i nyní. Podle Strategie řízení státního dluhu ministerstvo financí počítá v rámci emise s prodejem dluhopisů za deset až 20 miliard korun.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Najdete na Lidovky.cz