20. května 2009 16:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kaufland podlehl, bude přijímat karty

Kaufland Praha (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaufland Praha (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Lidé budou moci zaplatit nákupy kartou i ve všech hypermarketech Kaufland, které se dosud kvůli bankovním poplatkům zdráhaly tuto formu placení u svých pokladen zavést. Česká spořitelna nyní zahájila pilotní provoz přijímání platebních karet v šesti prodejnách Kaufland. V celé síti bude možné uhradit nákup kartou od letošního července.

Česká spořitelna dnes sdělila, že platební karty je možné od minulého týdne použít v prodejnách Kaufland v Klatovech, Kolíně, Nymburku, Benešově, Kutné Hoře a Táboře. Sedmá prodejna v Praze 8 bude připojena později.

"Bezhotovostní platby kartou u nás rychle získávají na oblibě a obchodníci si to uvědomují. Doba, kdy pořízení platebních terminálů pouze zvažovali, je pryč," uvedl ředitel odboru akceptace platebních karet České spořitelny Stanislav Šmolík.

Od roku 2008 poskytuje Česká spořitelna přijímání platebních karet také v řetězcích Makro Cash&Carry ČR, Tesco Stores ČR a OBI Česká Republika, zprostředkovává je ale také v obchodním řetězci Interspar a Lidl. Loni zavedla platební terminály i více než polovina družstevních prodejen COOP.

Kaufland se bránil kvůli poplatkům

Tuzemští obchodníci si již delší dobu stěžují na vysoké poplatky, které odvádějí provozovatelům platebních systémů a bankám za to, že zákazníci nákupy platí pomocí bankovních karet. Podle obchodníků jsou tyto poplatky v Česku mnohem vyšší než v řadě zemí Evropské unie. Češi přitom ročně zaplatí v obchodech kartou nákupy za několik desítek miliard korun a tato forma placení je v tuzemsku stále oblíbenější.

Jen Česká spořitelna letos očekává přes své platební terminály u obchodníků objem bezhotovostních transakcí 75 miliard korun po loňských 54 miliardách.

Ještě v roce 2001 to bylo 10,1 miliardy korun. Počet transakcí by mohl překonat 70 milionů, loni to bylo 40 milionů. Česká spořitelna má zhruba 30 procent platebních terminálů v tuzemsku.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?