15. září 2013 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Každý třetí Čech si před svým partnerem tajně ulívá peníze stranou

Partneři před sebou častěji schovávají peníze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Partneři před sebou častěji schovávají peníze. | foto: Shutterstock

PRAHA Před svým partnerem skrývá finanční rezervu až třetina Čechů. U každého desátého muže či ženy je to přitom částka vyšší než tři měsíční příjmy. Podle průzkumu ING Bank mají tajnou rezervu nejčastěji mladí do 30 let a věková skupina nad 50 let.

Průzkum ING Bank Svět spoření vypracovala agentura TNS AISA na vzorku 522 respondentů žijících v manželském či partnerském svazku. Vyplývá z něj, že 41 procent domácností spravuje rodinné finance z oddělených osobních účtů partnerů, které k vytváření tajných rezerv přímo vybízejí.

Dalších 39 procent má pouze společný účet s partnerem a necelá pětina dotazovaných má společný účet s partnerem a zároveň i vlastní účet.

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

"O tom, co vede české muže a ženy k vytváření tajných finančních rezerv, můžeme jen spekulovat. Důvody budou u každého velmi individuální. Nejčastěji pravděpodobně půjde o pocit svobody a finanční nezávislosti, schopnost dopřát si osobní věci či prožitky bez vědomí partnera nebo naopak o touhu partnera při výročí překvapit nějakou nečekanou pozorností," komentuje výsledky Libor Vaníček, ředitel maloobchodní sekce ING Bank.

"Pokud rodina finančně nestrádá, a 'veřejná' výše úspor domácnosti je dostatečně vysoká pro krytí neočekávaných výdajů, není na tajných rezervách jednoho nebo i obou partnerů nic špatného," dodává Vaníček.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj je přehled o celkových příjmech a výdajích domácnosti rozhodující pro efektivní správu rodinných financí, aby peníze „neodtékaly“ dvakrát nebo dokonce úplně zbytečně. „Pokud má rodina o každodenním toku financí dobrý přehled, je větší šance na to, že dokáže více ušetřit. Tyto peníze pak může odkládat stranou, například na spořicí účet, a úspory využít třeba na krytí výdajů na společnou dovolenou,“ doplňuje Vaníček.

mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!