Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Konec nakupování o svátcích, tlačí ČSSD v Senátu. ODS je proti

Nakupování pečiva - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování pečiva - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Konec nakupování o státních svátcích. A zkrácená prodejní doba o Štědrém dnu. Česko by se mohlo přiblížit sousedním zemím, ve kterých lidé během svátečních dní nenakoupí. Návrh na zákaz prodeje o svátcích prosadila v Senátu v prvním kole čtení ČSSD. "Lidé by neměli ve dnech volna trávit dny nákupy po obchodech," říká k tomu mluvčí Odborového svazu pracovníků obchodu Aneta Bednářová.

"Současná situace v sektoru obchodu, kterou se samozřejmě svaz snaží zlepšovat, ale bohužel potřebuje kodifikovanou úpravu otevírací doby o státních svátcích, která je běžná v okolních zemích," dodává mluvčí odborového svazu, který zákon navrhl.

Česko by se tak mohlo přiblížit sousedním státům, kde lidé o svátcích a v některých případech dokonce ani nedělích nenakoupí.

Kdy zůstanou obchody zavřené?

Na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále pak 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích - 25. a 26 prosince. O Štědrém dnu by obchody mohly mít otevřeny nejdéle do 12:00.

Například v Rakousku se obchody uzavřou o svátcích a také každou neděli. Podobně se chovají obchodníci v Německu, kde také až na výjimky neotevřou o svátcích ani nedělích. Otevírací doba se ale liší v jednotlivých částech země.

Na Slovensku řetězce nezavírají tak často, ale ani zde lidé nenakoupí na První svátek vánoční, na Nový rok nebo o Velikonoční neděli.

Polské obchody jsou zavřené během všech třinácti svátečních dnů. Výjimkou jsou pouze lékárny a čerpací stanice. V Česku by se zákaz prodeje, za jehož porušení hrozí obchodníkům při opakovaném porušení pokuta až 5 milionů korun, týkal sedmi svátečních dní.

Zásah do svobodného podnikání

"Volné dny budou nejenom pro zaměstnance dotčených obchodů, ale i pro ostatní obyvatelstvo příležitostí pro intenzivnější rodinný život, pro společné výlety, kulturní akce, sport a jiné aktivity," uvedl František Bublan (za ČSSD).

Kdo by směl prodávat:

Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlaková a autobusová nádraží a na prodejny ve zdravotnických zařízeních.

S návrhem ovšem ostře nesouhlasí ODS. Jde podle ní o zásah do svobodného podnikání a omezování lidské svobody.

Pracovní dobu o Štědrém dnu už přitom řetězce omezily o minulých Vánocích. Po dohodách s odboráři zkrátily prodejní dobu ve srovnání s předešlým rokem zhruba o hodinu. Obchody se tak uzavřely nejpozději ve 14 hodin.

ČTĚTE VÍCE:

Například řetězec Lidl uvádí, že prodejny zavírá na některé sváteční dny už teď.  "V každém případě během vánočních i velikonočních svátků vycházíme vstříc našim zaměstnancům a naše prodejny mají zkrácenou otevírací dobu, nebo máme dokonce zcela zavřeno jako např. na 1. svátek vánoční a na Velikonoční pondělí," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Lidlu Jitka Vrbová.

Předkládaný návrh počítá s tím, že v některých svátečních dnech budou obchody přece jen otevřené. "Z celkem 12 státních svátků je v návrhu nového zákona pouze 7 dní, které pokládáme za nejdůležitější. Tedy pokud by byl zákon přijat, některé státní svátky by byly pro zaměstnance obchodu i nadále pracovní," popsala mluvčí odborů.

Dopad na obchodníky:

Zákaz prodeje o svátcích by negativně postihl zejména velké maloobchodní řetězce, které v těchto dnech mívají otevřeno. Celkový dopad na český maloobchod by ale nebyl příliš dramatický, říká odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit Pavel Kulhavý.

"Menších prodejců či specializovaných obchodníků, například s osobními automobily, by se tolik nedotkl, neboť v těchto dnech mají mnozí z nich stejně zavřeno. Obchodníci by ale z této změny rozhodně radost neměli, neboť mnohé svátky využívají pro své speciálně plánované marketingové akce," dodal Kulhavý.


,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...