12. května 2007 13:28 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Korejci lákají české mozky

Smlouva s automobilkou Hyundai neobsahuje výši její investice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smlouva s automobilkou Hyundai neobsahuje výši její investice. | foto: JUNG YEON-JEAFP

OSTRAVA Luxusní ostravský hotel Imperial se včera zaplnil vysokoškolskými studenty v tmavých oblecích. Zástupci korejské automobilky Hyundai je sem pozvali na pohovory.

Pokud v nich studenti uspějí, dostanou šanci pracovat v nejmodernější automobilce v Evropě, která začíná vyrůstat ve slezských Nošovicích. „Ptali se mne na takové obyčejné věci. Jak to mám se studiem, co bych v budoucnu chtěl dělat a taky zda bych byl ochoten zvládnout i přesčasy. Prostě taková oťukávačka,“ líčil své pocity z pohovoru čtyřiadvacetiletý student ostravské Vysoké školy báňské Pavel Kubík.

„Letos končím školu, a tak sonduji situaci. Vyrábět auta by mne bavilo asi mnohem víc než vyrábět železo ve Vítkovicích nebo v Třinci,“ dodal student strojírenské fakulty.

Včerejší akce v Imperialu byla vůbec první svého druhu od doby, kdy automobilka ohlásila svůj příchod na Ostravsko. V březnu učinili personalisté firmy Hyundai nabídky studentům Vysoké školy báňské a také Slezské univerzity. Firmě přišlo od studentů zhruba 450 odpovědí. Personalisté si na osobní pohovor vybrali 130 studentů. Ti měli v pozvánce i přesný čas, kdy se mají do hotelu dostavit, aby zbytečně dlouho nečekali.

Pohovory se konaly v angličtině. Většinu v hodnotících komisích tvořili korejští manažeři. „S úrovní studentů jsme velmi spokojeni. Jsou připravení, chtějí práci a umí dobře anglicky,“ zhodnotil studenty generální manažer oddělení lidských zdrojů automobilky Jaromír Radkovský. Dodal, že pro firmu Hyundai není žádným problémem zaměstnat absolventy bez jakékoli praxe. „Firma se toho nebojí. Práce s talenty a mladými lidmi je důležitá,“ řekl Radkovský.

Studenti, kteří v pohovoru uspěli, mohou již brzy očekávat ve své e-mailové schránce zprávu z automobilky. V ní najdou například termín možného nástupu do zaměstnání, platové podmínky a také pozice, na kterých by mohli již brzy pracovat. „Dnes bych možná osmdesáti procentům z kandidátů, které jsem viděl, nabídku na práci dal,“ prohlásil Radkovský. Úspěšné uchazeče čeká s největší pravděpodobností i školení v cizině.

I když má automobilka v Nošovicích podle plánů začít vyrábět až na jaře 2009, již letos hodlá zaměstnat na čtyři stovky lidí. Při rozjezdu výroby mají najít práci až tři tisíce zaměstnanců.

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.