7. dubna 2017 17:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Koruna na cestě vzhůru ubrala plyn, přesto vůči euru dál posilovala

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

PRAHA Koruna v pátek dále posilovala k euru, ale již mnohem mírněji než ve čtvrtek po ukončení devizových intervencí. K páté hodině odpoledne zpevnila vůči euru o tři haléře na 26,57 Kč/EUR, zatímco ve čtvrtek posílila o desítky haléřů.

K dolaru naopak koruna oslabila. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Česká národní banka držela korunu intervencemi kvůli obavám z deflace od roku 2013 na kurzu nad 27 Kč/EUR.

Poté, co ČNB ve čtvrtek intervence ukončila, zpevnila česká měna k euru oproti středečnímu závěru o 45 haléřů na 26,60 Kč/EUR a k dolaru o 41 haléřů na 24,96 Kč/USD. V pátek posilování k euru značně zpomalilo, a k dolaru koruna část zisku smazala.

„Trh s korunou zřejmě čeká na nějaký větší impuls. Tím by mohlo být pondělní zveřejnění březnové inflace. Podle našeho odhadu růst cen zpomalil. Pokud se naše předpověď vyplní, mohlo by to některé spekulanty vylekat. Obchodování by pak nemuselo být tak klidné, jako v pátek,“ oznámil ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Během pátku kurz koruny k euru kolísal v rozmezí asi dvou desítek haléřů. Ráno vyskočil až na zhruba 26,73 Kč/EUR, zatímco během odpoledne klesl až na 26,54 Kč/EUR. „Logické by byly i mnohem větší skoky kurzu. Pohyb o 20 haléřů je málo. Vůbec bych se nedivil, kdyby byla ČNB na trhu stále skrytě aktivní a pohyby vyhlazovala jako tlumič,“ sdělil analytik Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance.

Možný pohyb koruny po exitu.
Česká národní banka v číslech

ČNB podle v pátek zveřejněných údajů banky v rámci intervencí utratila dohromady zhruba 1,5 bilionu korun za nákup eur.

„Zatímco před dvěma lety činily devizové rezervy 30 procent HDP, dnes to je neuvěřitelných 70 procent. Když vyjádříme rezervy nominálně, vyjde nám, že jsou české rezervy o 20 procent větší než rezervy Polska, a to je zhruba čtyřikrát větší ekonomika,“ doplnil Pikora.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!