8. září 2009 10:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krádeže bankomatů jsou v Evropě obrovským hitem

Bankomat - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankomat - ilustrační foto | foto: www.csabusinesssolutions.com

BRUSEL V Evropě hrozivým způsobem narůstají počty útoků a krádeží souvisejících s bankomaty. Podle Evropského úřadu pro informační a síťovou bezepčnost (ENISA) jejich počet meziročně stoupnul o 149 procent a ročně tak dochází ke ztrátám zhruba 12 miliard korun. Podle ENISA je hlavní příčinou růst počtu bankomatů a stále chytřejší metody zlodějů.

Množství bankomatů v Evropě loni narostlo o šest procent na téměř 400.000. Mnohé jsou přitom mimo centra měst - na letištích, čerpacích stanicích nebo ve velkých nákupních střediscích.

Loni bylo v Evropě zaznamenáno podle ENISA více než 10.000 případů takzvaného skimmingu. To je krádež informací k platební kartě během transakce. Někdy je provádí nepoctivý zaměstnanec obchodníka, který zkopíruje kód a číslo platební karty. Jindy zase zloději umístí na bankomat minikameru či čtecí zařízení. Objevily se ale i případy celých falešných bankomatů.

"Bankomaty jsou pro zločince velmi atraktivní, neboť obsahují bankovky, zatímco platební karty jim umožňují přístup k zákazníkovým bankovním účtům," řekl výkonný ředitel ENISA Andrea Pirotti.

V ČR jsou nejčastějšími pachateli Bulhaři a Rumuni
Se zneužitími výběrů z bankomatů se setkávají i české banky. Například v roce 2007 bylo v ČR zaznamenáno 54 útoků na bankomaty. Podle Policie ČR byli nejčastějšími pachateli ve zmíněném roce Bulhaři a Rumuni.

Podle policie zatím e klasickému získávání dat z platebních karet prostřednictvím hackerů (jako například v USA a UK) a celosvětové sítě Internet na území ČR zatím nedošlo. Pouze nezjištění pachatelé v několika případech napadli formou phishingu a pharmingu webové stránky některých bank v ČR (KB, Citibank a ČS) s tím, že následky byly bankovním sektorem eliminovány.
Lidovky.cz, ČTK