18. října 2012 11:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krize nekrize, počet dolarových milionářů v Česku stále roste

Američan porazil statistiky, když vyhrál dvakrát po sobě miliony. (Ilustrační... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američan porazil statistiky, když vyhrál dvakrát po sobě miliony. (Ilustrační... | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku loni vzrostl počet dolarových milionářů o více než pět procent na 17 100 lidí. Celosvětový růst byl pod jedním procentem. Vyplývá to ze zprávy firem Capgemini a RBC Wealth Management.

Zvýšení počtu boháčů v Česku ovlivnil růst HDP, významnou roli hrála relativně nízká inflace, pozitivní bilance exportu i postavení české měny. Negativní dopad měl naopak pokles cen realit a propad tržní kapitalizace.

Většinu tuzemských milionářů tvoří, stejně jako jinde ve světě, lidé s investovatelným majetkem mezi jedním a pěti miliony dolarů. Nejčastěji disponovali majetkem ve formě různých spořících produktů.

ČTĚTE TAKÉ:

Celosvětově se počet lidí s majetkem přesahujícím milion dolarů loni zvýšil o 0,8 procenta na 11 milionů osob. Jejich finanční bohatství ale kvůli dopadům různých krizí kleslo o 1,7 procenta na 42 bilionů dolarů.

Značnou část růstu boháčů lze přičíst dolarovým milionářům s majetkem jeden až pět milionů dolarů, kteří představují 90 procent světové populace dolarových milionářů.

Američany předběhli Asiati

Jediným regionem, který zaznamenal pokles v počtu bohatých lidí, je Severní Amerika, před kterou se dostal region Asie a Tichomoří, kde je v současnosti o 20 000 boháčů více než v Severní Americe.

Severní Amerika přesto zůstává oblastí s největší koncentrací světového bohatství, tedy 11,4 bilionů dolarů ve srovnání s 10,7 bilionu v Asii a Tichomoří.

ČTĚTE TAKÉ:

V Evropě počet dolarových milionářů narostl o 1,1 procenta na 3,2 milionu lidí. Jejich majetek ale poklesl o 1,1 procenta na 10,1 bilionu USD. "Vývoj v Evropě je významně ovlivněný dluhovou krizí, která již trvá příliš dlouho," uvedl generální ředitel Capgemini Zdeněk Přibyl.

V USA, Japonsku a Německu je 53 procent všech milionářů. Vedou USA s 3,1 milionu boháčů. Velký nárůst zaznamenala čtvrtá Čína, ale absolutní počet milionářů je nižší než u vedoucích zemí. Číňané hodně investují do umění, které se do volně investovatelného majetku nezapočítává.

Jižní Korea se v žebříčku států s největším výskytem dolarových milionářů posunula na dvanáctou příčku a odsunula tak Indii. Mimo dvanáct zemí s nejvíce dolarovými milionáři společnost Capgemini zaznamenala největší procentový nárůst počtu dolarových milionářů v Brazílii, a to o 6,2 procenta.

Akcie klesaly a dluhopisy zdražovaly

Nejistota vedla v roce 2011 mnoho investorů k bezpečnému uložení svého bohatství. Bohatství ovlivňovala řada různých ekonomických hybatelů.

Akciové a komoditní trhy klesaly a hmotné investice ztrácely hodnotu, takže investoři se při ochraně svého kapitálu zaměřovali na hotovost a pevné výnosy. Vůbec nejvýkonnějším aktivem byl právě pevný výnos. Cena dlouhodobých amerických státních dluhopisů dosáhla svého historického maxima.

Lidovky.cz, ČTK