Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kybernetický útok zasáhl české banky. Vyřadil internetové bankovnictví

Práce s počítačem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s počítačem (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Internetové stránky a aplikace e-bankingu některých českých bank byly ve středu hodiny mimo provoz. Pondělní útoky na zpravodajské servery následované odstávkou největšího českého vyhledávače Seznam.cz tak byly zřejmě pouze předehrou k zásahu na české finanční weby. Účty a data klientů nebyly podle bank v ohrožení.

V ranních hodinách nebyly dostupné webové stránky České spořitelny, Komerční banky, Raiffeisenbank a ČSOB. Kolem deváté hodiny se nešlo přihlásit ani do jejich internetového bankovnictví. Aplikace menších bank, jako například mBank nebo ZUNO, fungovaly bez problémů. Průběh útoků na banky si prohlédněte ZDE (údaje nemusí být přesné, protože byly měřeny z jednoho místa).

Česká spořitelna zprovoznila internetové bankovnictví kolem 10:15. „V současnosti nám nefungují platební terminály u obchodníků a internetové platby e-commerce. Funkční je infolinka, telebanking a interní systémy. Máme podezření, že se jedná o kybernetický útok, ale klienské data a vklady nejsou v žádném případě ohroženy. Pracujeme na tom, aby se situace stabilizovala,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí banky Klára Pačesová.

ČTĚTE TAKÉ:

"Internetové bankovnictví přestalo fungovat kolem 9:15. Příčinu zjišťujeme, podle dosavadních informací to ale vypadá na cílený útok," uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Před desátou hodinou se podařilo zpřístupnit web ČSOB.  Mluvčí Komerční banky Monika Klucová potvrdila, že banka čelí DDoS útoku.

Pondělní kybernetický útok byl nejmasivnější v historii internetu v Česku. Zcela či částečně dostupné nebyly vedle serveru Lidovky.cz také stránky iDNES.cz, iHNed.cz, Novinky.cz, Deník.cz, Týden.cz a později i E15.cz, Živě.cz a MobilMania.cz.

SLOVNÍČEK KYBER POJMŮ:

DDoS útok: Jeho cílem, je napadený server zahltit žádostmi o zobrazení stránek. Probíhá podobně, jako když pod zájmem čtenářů

IP adresa: Je číselným označením počítačů a serverů. Slouží k identifikaci země, ze které je uživatel připojen. V případě potřeby je možné ji zablokovat. Útočníci však IP adresy často mění a tak je téměř nemožné je vystopovat.

Firewall: je síťové zařízení, které slouží k řízení a zabezpečování síťového provozu mezi sítěmi s různou úrovní důvěryhodnosti a zabezpečení. Zjednodušeně se dá říct, že slouží jako kontrolní bod, který definuje pravidla pro komunikaci mezi sítěmi, které od sebe odděluje.

Vyvažování zátěže: (anglicky load balancing) je technika pro rozložení zatížení mezi dva nebo více počítačů, síťových linek, procesorů, pevných disků nebo jiných zařízení, aby bylo dosaženo optimálního využití, prostupnosti nebo času odezvy. Použití více zařízení pro vyvážení zátěže může poskytnout i větší odolnost proti výpadkům (anglicky failover).

Podle posledních informací byly při útoky využity počítače v zahraničí, převážně v Rusku. Jednalo se poměrně běžný DDoS útok (Distributed Denial od Service – rozložené odmítnutí služby) ovšem s obrovskou razancí. Při DDoS je na webovou adresu odesláno přehršel dotazů, což zatíží servery, na kterých stránky běží, natolik, že zkolabují a uživatelům se nezobrazí.

Jak funguje botnet

Jak pracuje botnet - ilustrace

Nejprve jsou počítače napadeny virem ukrytým ve zdánlivě neškodném programu. Počítače jsou pak ovládány z jednoho vzdáleného centra. To jim může zadávat různé příkazy (například rozesílání spamu, či přehlcení konkrétního webu požadavky).

ÚTOK NA ESTONSKO:

Duben 2007 se do dějin kybernetických útoků zapsal tučným písmem. Poprvé se totiž cílem DDoS útoku stala celá země - Estonsko. Podle prohlášení hackerů se jednalo o pomstu za odsunutí pomníku Rudé armády z centra Estonského hlavního města Tallinnu. Mimo provoz byla například tísňová telefoní čísla, webové stránky státní správy. Útok trval celých 22 dní. V reakci Estonci začali budovat středisko Severoatlantické aliance pro kybernetickou válku.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.