Sobota 19. září 2020svátek má Zita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Letenky za pár korun se mohou prodražit. Přehled poplatků za zavazadla

Cestování – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Radost z na první pohled výhodných letenek nízkonákladových aerolinek mohou cestovatelům zkalit dodatečné poplatky a přirážky. Mezi ty nejčastější patří platba za kufr k odbavení nebo rozměrnější příruční zavazadlo. Server Lidovky.cz sestavil přehled těchto poplatků u nejoblíbenějších nízkonákladovek v Česku.

Pryč jsou doby, kdy bylo cestování letadlem považováno za symbol luxusu. Díky bohaté nabídce nízkonákladových dopravců nyní může obdivovat krásy i těch nejzazších koutů světa téměř každý. Jak na to, radil server Lidovky.cz už několikrát.

V dalším dílu seriálu o levném létání se zaměříme na dodatečné poplatky dopravců, které často cenu levné letenky zvýší i několikanásobně. Tou nejčastější přirážkou, se kterou se musejí nízkonákladoví turisté smířit, je poplatek za zavazadlo.

Oproti běžným aerolinkám totiž ty nízkonákladové v základním tarifu často nabízejí pouze možnost cestovat s příručním zavazadlem. Jeho povolené rozměry se u jednotlivých dopravců liší (viz tabulka) – kufr o mírách 50x35x20 cm ale akceptuje většina nízkonákladovek. 

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle rozměrů, které se často kontrolují v kovových koších před nástupem do letadla, je důležité příruční zavazadlo také zvážit. Nejčastějším váhovým limitem bývá povoleno deset kilo. Pokud tyto podmínky nesplníte, připravte se na tučný příplatek.

Například u easyJet platíte za dodatečné odbavení u přepážky 750 korun. Pokud však s větším kufrem dorazíte až k odletové bráně, musíte sáhnout hlouběji do kapsy pro 1 200 korun. Dopravce také upozorňuje, že u vytížených letů hrozí riziko, že i příruční zavazadlo bude muset být odbaveno. Jistotu máte u tohoto přepravce pouze s kufrem do 50x40x20 cm.

Aerolinky a zavazadla

 • Wizzair
  kabinové: mezi 42x32x25 až 56x45x25 cm: 270 korun, menší zdarma
  odbavené cca 400 až 900 korun
 • easyJet
  kabinové: až 56x45x25 cm zdarma (garance pouze do 50x40x20 cm)
  odbavené cca 400 až 900 korun
 • Ryanair
  kabinové do 55x40x20, 10 kg zdarma
  odbavené mezi 350 až 750 korun
 • SmartWings
  kabinové do 56x45x25 cm, 5 kg zdarma
  odbavené zdarma (pouze do 15 kg)
 • Jet2
  kabinové do 56x45x25 zdarma
  odbavené 400 až 750 korun
 • Transavia
  kabinové 55x35x25, 10 kg zdarma
  odbavené 390 korun (do 15 kg)
 • Vueling
  kabinové 55x35x25 cm, 10 kg zdarma
  odbavené 350 až 650 korun

Maďarské aerolinky WizzAir zase nedávno rozdělily palubní zavazadla do dvou kategorií: s těmi menšími (do 42x32x25 cm, 10 kg, 30 l) můžete nadále cestovat zadarmo; větší (maximálně 56x45x25, 60 l) už vyjdou na 270 korun. U SmartWings cena letenky zahrnuje i kufry k odbavení do 15 kg a jedno kabinové zavazadlo do 5 kg. V případě překročení této váhy je účtován poplatek 770 korun.

Pozor na kila navíc a platbu kartou

S cenami zavazadel k odbavení je to složitější. Liší se totiž u jednotlivých spojů s ohledem na poplatky daného letiště. Nejčastěji se pohybují mezi 300 až 900 korunami. Pokud už platíte za velké zavazadlo, nezapomeňte ho před cestou zvážit. Poplatky za kila navíc jsou totiž citelné. Každé tři kilogramy nad 20 kg mohou vyjít u easyJet až na 1500 korun.

Nemile překvapit vás také mohou poplatky za použití různých platebních metod. Každá aerolinka zvýhodňuje jiné vydavatele platebních karet, často se rozlišují jejich debetní a kreditní varianty. Novinkou, s níž se při nákupu letenek setkávají cestovatelé stále častěji, je možnost volby kurzu při placení v cizí měně.

Například Ryanair či španělský Vueling přednostně nabízejí vlastní kurz přepočtu měny, který bývá často dražší než bankovní. Buďte tedy pozorní a vždy pročítejte podmínky drobným písmem u každého nákupu. 

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...