17. dubna 2009 16:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lichvu chce omezit i ČSSD, má svůj návrh

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Sociální demokraté navrhují stanovit horní hranici úroků a poplatků, které spotřebitel ročně zaplatí za spotřebitelský úvěr. Hranice by se měla odvíjet od tzv. repo sazby České národní banky zvýšené o zákonem daný limit. S obdobným návrhem dnes přišli také lidovci.

Lidovci navrhují omezit úrokovou sazbu sedminásobkem lombardní sazby vyhlašované Českou národní bankou. Návrh KDU-ČSL by v současné době znamenal, že úvěr nesměl být úročen sazbou vyšší než 19,25 procenta ročně. ČSSD naproti tomu vychází z takzvané roční procentní sazby nákladů (RPSN).

Kde končí podnikání a začíná lichva?

To jsou celkové náklady, které jsou spojeny s poskytnutím půjčky nad rámec splátek jistiny, tedy nejen úroky, ale veškeré související poplatky. "Kdyby byl horní limit daný pouze úrokem, bylo by možné ho obcházet poplatky, které jsou spojeny s úvěrem," řekl stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka.

Stanovení maximální možné výše RPSN navrhuje ČSSD tak, aby se rovnala repo sazbě stanovené ČNB, zvýšené o odstupňovaný limit procentních bodů v závislosti na objemu půjčky. U půjček do 9999 korun by to smělo být nejvýše 30 procentních bodů nad repo sazbu, tedy dohromady 31,75 procenta.

U půjček nad 10.000 korun 25 procentních bodů nad repo sazbou a u půjček nad 30.000 korun jen 20 procent nad repo sazbou. Toto opatření je podle Sobotky inspirováno podobnou regulací v řadě jiných zemí Evropské unie.

ČTK