9. dubna 2009 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé z Břeclavi chtějí být Rakušany

Rakouská progresivní daň Břeclavany láká. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouská progresivní daň Břeclavany láká. Ilustrační foto | foto: AFP

BŘECLAV Obyvatelé Břeclavska dojíždějící za prací do Rakouska uvažují, že požádají o tamní občanství. Důvodem jsou české daně. Letos poprvé mají podat v ČR daňové přiznání a doplatit rozdíl, pokud v Rakousku zaplatili na daních méně. Lidé jsou nespokojeni a podle Břeclavského deníku mnozí uvažují o změně občanství.

Požádat o rakouské doklady je rozhodnut například František Golas z Bulhar na Břeclavsku. Za hranicemi pracuje jako zedník. "Ano, budu žádat o rakouské občanství. A nebudu určitě sám... Nevíme, co je tam nahoře příští rok zase napadne," řekli listu.

Podle ředitele Finančního úřadu v Břeclavi Milana Čecha je v ČR zdanění v průměru vyšší. "Svobodný člověk bez hypotéky a dalších odpočtů bude velmi pravděpodobně doplácet," řekl listu. Dodal, že lidé vydělávající v Rakousku víc, budou paradoxně v ČR doplácet méně, než jejich hůř placení kolegové.

Důvodem je rakouská progresivní daň. Většina rakouských zaměstnanců z Břeclavska zatím daňové přiznání nepodala. O prodloužení lhůty zažádalo v Břeclavi asi 120 lidí.

Jak získat rakouské občanství?
Stát se občanem Rakouska není snadné. Země totiž aplikuje, podobně jako Německo, takzvaný zákon krve - jus sanguinis. Ani narození na území Rakouska tak nezaručuje právo na občanství.

Automaticky se rakouským občanem stane jen dítě narozené rakouským rodičům. Ostatní žadatelé musí projít tzv. naturalizací.

Osoba může být naturalizována po 10 letech legálního pobytu v Rakousku. Zároveň musí mít dostatečnou znalost německého jazyka a zříci se svého původního občanství.

Podmínka 10 let legálního pobytu může být zkrácena na 4 roky v případě uprchlíků či občanů jiného státu Evropské unie. Dále může být důvodem mimořádný přínos v oblasti vědy, sportu, umění nebo obchodu.                              
                                                            Zdroj: Wikipedia, nev


Daňové doplatky hájí poslanec z regionu Pavel Suchánek (ODS). "Tito lidé jezdí po našich silnicích, našimi dopravními prostředky, produkují tady odpadky, takže to není zase tak jednoduché," uvedl. Nespokojeným doporučil, ať si podají ústavní stížnost.

nev, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz