Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Vláda otevřela trh cizincům

Dělník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dělník. | foto: Reprofoto

PRAHA Kritický nedostatek pracovníků v některých oborech donutil vládu zjednodušit zaměstnávání lidí ze zemí mimo Evropskou unii. Včera proto ministři schválili změnu zákona o zaměstnanosti, která místo několika různých povolení zavádí jen tzv. zelenou kartu a výrazně zkracuje vyřizovací lhůty.

„Počet volných míst v České republice dosahuje 150 tisíc a tuto zahraniční sílu potřebujeme. Především v oblasti průmyslu,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Potřební lidé se nedostávají hlavně v dopravě, ale také například ve zdravotnictví.

„Změny jsou naprosto nutné a je dobře, že je vláda udělala. My jsme pro to také od počátku dělali maximum. Jen škoda, že k tomu nedošlo už před nějakými deseti lety,“ komentoval rozhodnutí vlády prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Na řešení situace je podle něj nejvyšší čas. „Skutečně to není žádná legrace, nedostatek pracovních sil je limitujícím faktorem celé naší ekonomiky,“ varoval Míl.

Zelená karta je současně pracovním povolením, které se dnes musí získat na úřadu práce, a povolením k pobytu, jež vydává cizinecká policie. Její vydání je vázáno na konkrétní pracovní místo. Do databáze zelených karet přitom bude okamžitě nabídnuto každé volné místo, které do měsíce neobsadí pracovník z Česka nebo Evropské unie. Doposud byla lhůta trojnásobná, tedy 90 dnů.

Další podrobnosti
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.