2. dubna 2008 20:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LN: Vláda otevřela trh cizincům

Dělník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dělník. | foto: Reprofoto

PRAHA Kritický nedostatek pracovníků v některých oborech donutil vládu zjednodušit zaměstnávání lidí ze zemí mimo Evropskou unii. Včera proto ministři schválili změnu zákona o zaměstnanosti, která místo několika různých povolení zavádí jen tzv. zelenou kartu a výrazně zkracuje vyřizovací lhůty.

„Počet volných míst v České republice dosahuje 150 tisíc a tuto zahraniční sílu potřebujeme. Především v oblasti průmyslu,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Potřební lidé se nedostávají hlavně v dopravě, ale také například ve zdravotnictví.

„Změny jsou naprosto nutné a je dobře, že je vláda udělala. My jsme pro to také od počátku dělali maximum. Jen škoda, že k tomu nedošlo už před nějakými deseti lety,“ komentoval rozhodnutí vlády prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Na řešení situace je podle něj nejvyšší čas. „Skutečně to není žádná legrace, nedostatek pracovních sil je limitujícím faktorem celé naší ekonomiky,“ varoval Míl.

Zelená karta je současně pracovním povolením, které se dnes musí získat na úřadu práce, a povolením k pobytu, jež vydává cizinecká policie. Její vydání je vázáno na konkrétní pracovní místo. Do databáze zelených karet přitom bude okamžitě nabídnuto každé volné místo, které do měsíce neobsadí pracovník z Česka nebo Evropské unie. Doposud byla lhůta trojnásobná, tedy 90 dnů.

Další podrobnosti
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku
Vojtěch Bednář, Vojtěch Bednář

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!