2. února 2010 7:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Luxusnější cigarety kvůli vyšší dani nepodraží, cenová válka ovládla trh

Cigarety - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Luxusnější cigarety se kvůli vyšší spotřební dani, která v Česku nabyla účinnosti 1. února, nezdraží. Největší hráč na trhu Philip Morris se rozhodl nezvýšit cenu cigaret Marlboro, a rozpoutal tak cenovou válku.

Informaci přinesl deník Právo.

"Podle nových ceníků, která nám Philip Morris zaslal, budou marlbora nadále za 82 korun a ty dlouhé za 84 korun," potvrdili listu prodejci. Tato strategie přiměla i další tabákové firmy, aby upustily od zvýšení cen svých vlajkových značek.

Například cigarety Davidoff měly kvůli vyšší dani podražit z 84 korun na 87 korun, ale zatím se tak nestane. "Nezbývá nám než následovat cenovou politiku Philip Morris," řekl Právu Kamil Provazník, jednatel společnosti Imperial Tobacco, která davidoffky vyrábí.

V rámci takzvaného Janotova balíčku vzrostla v ČR daň z přidané hodnoty na tabákové výrobky od letošního 1. ledna z 19 na 20 procent. Spotřební daň se od 1. února zvýšila z 1920 na 2010 korun na tisíc cigaret (v přepočtu 77 eur). Z nových ceníků podle listu vyplývá, že s výjimkou těch nejdražších cigaret se v Česku zvýší ceny cigaretové produkce o dvě až čtyři koruny.

Reálně to kuřáci pocítí už v průběhu března, až se doprodají zásoby cigaret se starými kolky.

Ministerstvo financí (MF) přitom chystá další novelu zákona o spotřební dani. Podle unijní směrnice se totiž musí minimální daň na cigarety zvýšit v celé EU nejpozději v roce 2014 z 64 na 90 eur na tisíc kusů cigaret.

Cigarety v Česku tak proti nynějším cenám zdraží do čtyř let o dalších 12 korun. Tabákové firmy ale mnohem více znepokojuje záměr MF změnit limit pro předzásobení trhu s cigaretami ze tří na devět měsíců, napsalo dnešní Právo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz