9. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Máte nedoručenou zásilku na poště, píše nový podvodný e-mail

Poštovní doručovatelka – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poštovní doručovatelka – ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Lidem začaly chodit podvodné e-maily, které je informují o nedoručené zásilce od České pošty a varují před sankcemi, pokud si ji včas nevyzvednou. Poště už si stěžovala více než stovka lidí. Vyzvala proto, aby lidé na mail nereagovali.

Zpráva je odesílaná z adresy cpost@ceskaposta.net. V předmětu emailu je uvedeno "Informace o Vaší zásilce", v těle pak text o nedodání zásilky a upozornění na sankce. Ve zprávě je i odkaz na falešné stránky, kde lze údajnou zásilku sledovat.

Po zadání bezpečnostního kódu je do počítače stažen ZIP soubor, který po rozbalení skrývá vir identifikovaný některými antiviry jako Gen:Variant.Symmi.17499.

Máte nedoručenou zásilku na poště, píše nový podvodný e-mail.

Máte nedoručenou zásilku na poště, píše nový podvodný e-mail.

"Pokud někomu takový e-mail přišel, měl by jej odeslat na adresu info@cpost.cz. A v žádném případě na něj nereagovat. Česká pošta podává trestní oznámení na Policii ČR na neznámého pachatele a tyto emaily budou součástí tohoto oznámení," uvedla mluvčí Marta Selicharová.

Podle Jiřího Ptáčka ze společnosti NETservis je to jeden z nejlépe provedených příkladů snahy o získání citlivých dat z poslední doby. "Ačkoliv lze ve zprávě a na falešném webu narazit na několik pravopisných chyb a stylistických prohřešků, vypadá to poměrně důvěryhodně. Útočníkům také nahrává fakt, že se jedná o méně rozšířenou mutaci viru, kterou mnohé a hojně rozšířené antiviry zatím vůbec neodhalí," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.