Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Meziroční inflace zřejmě stoupla ke čtyřem procentům. Odhadují analytici

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha  Meziroční inflace zřejmě v únoru dále stoupla z lednových 3,6 procenta a přiblížila se ke čtyřem procentům. Vyplývá to z odhadů většiny analytiků oslovených ČTK. Důvodem růstu je zdražování energií nebo zvýšení spotřební daně u alkoholu a tabáku platné od letošního roku. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci v úterý 10. března.

„Inflace bude urychlována dopady daňových změn u alkoholu a tabáku, dále zdražovat by měla i elektřina. Naopak z týdenních šetření vyplývá, že potraviny a pohonné hmoty by měly oproti lednu zlevnit,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Očekává, že v lednu inflace stoupla na 3,7 procenta.

„Inflace v těchto měsících bude dál zrychlovat a mířit ke čtyřem procentům. Od května pak má inflace velkou šanci citelně se snižovat,“ uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka. Do března podle něj porostou výrazně ceny alkoholu a cigaret z důvodu zvýšení spotřební daně. Navíc dodavatelé energií ohlásili další zvýšení cen energií a silná domácí poptávka stále působí pozitivně na růst cen. Proto by podle něj měla inflace v únoru stoupnout na 3,8 procenta.

„V meziročním srovnání hlavními zdroji růstu spotřebitelské inflace v únoru zůstanou náklady spojené s bydlením a potraviny, které dohromady k růstu souhrnné inflace přispívají zhruba ze dvou třetin. Výraznější dopad do meziroční inflace budou mít i v únoru alkohol s tabákem a služby jako je stravování a ubytování či rekreace a kultura,“ uvedl analytik společnosti Akcenta. Ten očekává rovněž nárůst inflace na 3,8 procenta. V první polovině letošního roku se tak podle něj bude spotřebitelská inflace držet významně nad třemi procenty.

Naopak pokles meziroční inflace na 3,3 procenta očekává analytik České spořitelny Jiří Polanský. „V únoru očekáváme proti lednu mírně nižší cenovou hladinu (potraviny), což by v meziročním vyjádření mělo implikovat zpomalení inflace,“ uvedl. Nicméně v následujících měsících zůstane podle něj inflace vysoká, když ji podpoří zvýšení daní na líh a tabák.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...