28. dubna 2008 9:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Microsoft touží po portálu Seznam.cz

PRAHA Expanze Microsoftu do světa internetu by se mohla dotknout i Česka. Největší světový výrobce softwaru vyjednává o koupi největšího českého internetového portálu Seznam.cz, tvrdí Hospodářské noviny.

"Nákup Seznamu zapadá do strategie Microsoftu posílit na on-line trhu," citují HN zdroj seznámený s plány firem. Zakladatel a většinový majitel Seznamu Ivo Lukačovič má podle deníku na květen naplánovanou schůzku s nejvyšším šéfem softwarového gigantu Stevem Ballmerem, který jede do Prahy přednášet.

Uvozovky dolní
Seznam neprodámUvozovky horní

Podle dřívějších informací by se měl prodávat jak podíl minoritních akcionářů Tiger Holding Four a Miura International, tak i 70 procent Lukačoviče.

Ten zprávy o prodeji opakovaně popřel, naopak zdroje z okolí minoritních akcionářů záměr potvrdily. Lukačovič však zprávu o prodeji nadále popírá. "Seznam neprodám," řekl HN.

Seznam má hodnotu 16 miliard
Seznam, který denně navštíví 2,1 milionu uživatelů, založil Lukačovič v roce 1996 jako první tuzemský vyhledávač. Za loňský rok Seznam očekává tržby kolem 1,4 miliardy korun a zisk přes půl miliardy. Příjmy firmy pochází zejména z placeného umístění odkazů v katalogu a reklamy.

Seznam není jen vyhledávač, ale provozuje zhruba 30 služeb. Patří mezi ně zpravodajský server Novinky.cz, bezplatný e-mail, videoserver Stream.cz či komunitní weby Lidé.cz a Spolužáci.cz.

Požadovaná cena za celý Seznam by se měla pohybovat kolem jedné miliardy dolarů (zhruba 16 miliard korun).

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.