Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Moskevský soud nařídil dohled nad Jukosem

Sídlo Jukosu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo Jukosu | foto: AFP

MOSKVA Soud v Moskvě dnes ustavil nad ruskou společností Jukos dočasný nucený dohled. Tento režim může vést nakonec až k vlastnímu bankrotu kdysi největšího ruského těžaře ropy.

Verdikt byl vynesen v dnešním prvním slyšení soudu v případě, v němž západní věřitelské banky požádaly o vyhlášení úpadku Jukosu.

Soudce Pavel Markov nařídil zvláštní dohled nad hospodařením Jukosu do 27. června, kdy proběhne další slyšení. Nynější management firmy zůstane ve funkcích, důležitá rozhodnutí však bude muset schválit soudem jmenovaný dočasný správce Eduard Rebgun.

Rebgun bude vést finanční rozvahu, určí stav závazků, vypracuje seznam věřitelů a zorganizuje první schůzku věřitelského výboru. Na základě doporučení výboru pak soud může zvolit mezi dvěma možnostmi - buď bude firma pokračovat v činnosti pod externí správou, nebo nastoupí konkursní správa a její majetek se rozprodá.

Hodnota Jukosu spadla o 90 procent
Návrh na vyhlášení bankrotu Jukosu podalo počátkem měsíce 14 bank, například Société Générale, Deutsche Bank, Citigroup nebo BNP Paribas. Ty požadují splacení dluhu v sumě asi půl miliardy dolarů. To je zbytek úvěru jedné miliardy dolarů, který půjčily Jukosu předtím, než propukly jeho problémy se státem. Mezitím však vyšlo najevo, že banky tento dluh zřejmě celý prodaly ruské státní firmě Rosněfť, která hrála velkou roli v pádu Jukosu.

Slyšení konkursního soudu bude zřejmě poslední kapitolou v příběhu Jukosu, založeného miliardářem Michailem Chodorkovským. Jukos byl největší ruskou ropnou společností ještě v roce 2004, tehdy však proti němu ruské úřady vznesly požadavek zaplatit na daňových nedoplatcích více než 30 miliard dolarů. Úřady na konci roku 2004 Jukosu zkonfiskovaly a do rukou Rosněfti prodaly největší těžební divizi Juganskněftěgaz.

Útok úřadů proti Jukosu navazoval na obvinění a odsouzení Chodorkovského za privatizační podvody a daňové úniky. Firma pokládá daňové nároky státu za součást kampaně, v níž chce Kreml potrestat Chodorkovského za jeho politické aktivity.

Jukos nyní těží necelý půl milion barelů denně a snaží se splatit zbývající dluhy. V roce 2004 skupina těžila asi 1,6 milionu barelů denně. Tržní hodnota Jukosu spadla o zhruba 90 procent.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...