4. prosince 2009 9:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mzdy stouply nejvíce za dva roky, Češi berou v průměru 23 350 korun

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Průměrná mzda v Česku vzrostla ve 3. čtvrtletí proti stejnému loňskému období o 1068 korun na 23 350 korun. Meziročně se tak zvýšila o 4,8 procenta. Další výraznější růst mezd však podle analytiků do budoucna očekávat nelze.

Reálná mzda se zohledněním inflace stoupla o 4,7 procenta, informoval dnes Český statistický úřad s tím, že je to nejvyšší růst reálné mzdy za posledních osm čtvrtletí. Vliv na to mělo zejména propouštění zaměstnanců s nižšími platy a pokles nemocnosti.

Nejlíp se daří v bankách

Podle nové metodiky průměrná mzda klesla od července do září o 1,2 procenta v odvětví ubytování, stravování a pohostinství a o 0,1 procenta v oboru těžba a dobývání.

Nízký relativní růst statistici zaznamenali u ostatních
činností a administrativních a podpůrných činností. Naopak nejvyšší nárůst byl v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného
vzduchu, a to o 10,3 procenta. O 7,8 procenta narostly platy ve sféře zdravotní a sociální péče a o 7,7 procenta v oboru činnosti v oblasti nemovitostí.

Nejvyšší nominální mzda v peněžnictví a pojišťovnictví byla zhruba 3,4krát vyšší než nejnižší nominální mzda v odvětí ubytování, stravování a
pohostinství
.

"Nehledě na statistická čísla je ve skutečnosti realita zcela jiná - ti co si práci udrželi se nedočkali žádného výrazného růstu mezd a v mnoha případech mzda spíše poklesla. Ale ani v případě, že ve skutečnosti se mzda mnoha lidem nezvýšila, se nejedná o špatnou zprávu. Díky téměř nulové inflaci tak reálně vydělávají alespoň stejně jako před rokem," uvedl analytik společnosti Citco-finanční trhy Jiří Šimek.

Růst bude pomalý
Výraznější růst mezd než v letošním třetím čtvrtletí nelze podle analytiků oslovených ČTK do budoucna zatím očekávat. Tlaky na zvyšování platů totiž budou velmi slabé kvůli stále rostoucí
nezaměstnanosti a od příštího roku také kvůli úspornému rozpočtovému balíku. Skutečné zvyšování mezd nastane až s výraznějším oživením ekonomiky, upozorňují analytici.

"Poslední čtvrtletí letošního roku bude nejspíše podobné jako to třetí,
pokud jde o vývoj mezd. Velkou roli opět sehraje meziroční snížení
zaměstnanosti, zatímco skutečné zvyšování mezd přijde teprve až s výraznějším oživením hospodářství," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Stát jako stabilizátor
Rychlý růst průměrné mzdy tak podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka nebyl rozhodně pouze odrazem zvyšování mezd. Podle údajů ČSÚ totiž počet zaměstnanců od července do září meziročně poklesl o 6,9 procenta a objem vyplacených mezd o 2,4 procenta.

Skutečný nárůst mezd navíc podle Mertlíka zaznamenali jen pracovníci v nepodnikatelské sféře. "Stát tak v recesi zafungoval v souladu s učebnicovými poučkami jako stabilizátor ekonomiky," uvedl.

ČTK