23. března 2009 20:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na internetu se šíří nebezpečná verze viru Conficker

Počítačový virus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačový virus - ilustrační foto. | foto: InternetReprofoto

PRAHA Na internetu se šíří nová, nebezpečnější varianta viru Conficker. Informovala o tom antivirová společnost Eset. Podle ní je nová verze viru dokonale připravená na masivní útok na počítačovou infrastrukturu a krádeže dat, a představuje tak ještě větší hrozbu než její předchůdci. Předchozí verze viru šířící se od ledna jenom v Česku napadla nejméně několik tisíc počítačů.

"Červ Win32/Conficker.X zneužívá zranitelnosti operačního systému Windows a dokáže se masivně šířit pomocí vyměnitelných médií. Červ je naprogramován tak, že poté, co se usadí v počítači, se stane ovladatelný na dálku, čímž je využitelný jako součást botnetu (sítě) na rozesílání spamu nebo jiných nebezpečných druhů počítačových hrozeb," uvedla firma.

Podle ní by se po 1. dubnu měl značně zvýšit počet internetových domén, odkud se červ bude snažit získat instrukce k další činnosti. "Zatímco současné varianty operovaly řádově se stovkami domén denně, po 1. dubnu jich má být až 50.000 denně," podotkla společnost v tiskové zprávě. Odborníci podle ní neví, jaký příkaz dostanou červi v infikovaných počítačích. V nejhorším případě by prý mohlo jít o zničující útok na infrastrukturu internetu.

Conficker využívá zranitelnost Windows, kterou společnost Microsoft odhalila loni v říjnu a následně na ni vydala opravu. Ta se uživatelům nahrála prostřednictvím automatické aktualizace, případně si ji lze stáhnout na stránkách firmy.

ČTK