Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na růst cen česká ekonomika čekala. Zdraží skoro všechno, říkají analytici

  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy | foto: Shutterstock

PRAHA  Česko se koncem roku dočkalo tolik kýženého růstu cen, po kterém toužili tuzemští centrální bankéři. V tuzemsku, podobně jako jinde v Evropě, táhly zvyšování cen potraviny a pohonné hmoty. Tempo růstu cen by přitom mělo přetrvat.

Ekonomové odhadují, že se inflace bude pohybovat kolem dvou procent, což je i dlouhodobý cíl České národní banky. Ta právě kvůli riziku deflace, tedy poklesu cen v ekonomice, před třemi lety přistoupila k umělému oslabování kurzu koruny.

„Inflace by měla začít v následujících měsících mírně přestřelovat dvouprocentní cíl ČNB, v druhém čtvrtletí její dynamika mírně zpomalí díky očekávanému konci kurzového závazku ČNB a slabšímu efektu u cen pohonných hmot,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING.

Růst cen v Česku

Příčinou přestřelování je to, že loni touto dobou byly ceny pohonných hmot velmi nízké, a v meziročním srovnání se tak bude inflace o dost zvyšovat.

Podle Seidlera i Davida Marka, hlavního ekonoma společnosti Deloitte, by růst za celý letošní rok měl dosáhnout průměru kolem dvou procent. S touto výší pak počítá i revidovaná makroekonomická predikce ministerstva financí.

Dvouprocentní hranice je obecně brána všude ve světě jako jakási záruka stability a to je také důvod, proč na tuto úroveň cílí i ČNB. Pokud by ceny rostly neúměrně rychle, za dříve naspořené peníze by si lidé pořídili méně zboží a služeb.

První náznaky, že se růst cen konečně přiblížil k vytčenému cíli tuzemského strážce ekonomiky, se přitom objevily v posledních dvou měsících loňského roku. Nejprve v listopadu vystoupala inflace na meziroční bázi (jde o cenovou úroveň, která vylučuje sezonní vlivy tím, že se porovnávají vždy stejné měsíce. Bere se v úvahu při propočtech reálné úrokové míry, reálného zvýšení cen majetku či valorizací – pozn. red.) na 1,5 procenta a pak v prosinci, kdy dosáhla úrovně dvou procent.

Neřesti i bydlení

Růst cen přitom táhne hned několik složek. „Pokud jde o základní kategorie spotřebitelského koše, nejrychleji jdou nahoru ceny cigaret a alkoholu, stravování a ubytování vlivem EET. Pak potraviny, náklady na zdravotní péči a pohonné hmoty,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB. Dodal, že letos půjdou nahoru ceny v rámci téměř celého spotřebitelského koše, zvláště pak služeb, potravin a bydlení.

Inflace by ale už teď mohla být reálně vyšší. Už nějakou dobu se mezi ekonomy vede spor, jestli by se do indexu spotřebitelských cen neměly zařazovat ceny nemovitostí určených k rezidenčnímu bydlení. „Ty se dosud braly jako investice, podle mě jde o spotřebu,“ řekl LN před časem například viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

Ceny nemovitostí jsou dnes zahrnuty v inflaci pouze částečně a nepřímo v podobě nájemného a tzv. imputovaného nájemného (nájemné, které by obyvatelé platili v případě, že by nebydleli ve vlastním – pozn. red.). S tím, že by se sem měly řadit i nemovitosti, však značná část ekonomů nesouhlasí.

„Nákup nemovitosti je investicí, podobně jako nákup akcie nebo zlata. Sledujeme-li spotřebitelskou inflaci, měli bychom zůstat u spotřebních položek,“ říká ale Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

JAK ZJISTIT INFLACI

Každý první den v měsíci vyrážejí tazatelky v Praze a v dalších 35 krajských a okresních městech do 8500 prodejen a provozoven služeb. Jejich práce končí přibližně dvacátého. Do té doby musí vyšetřit zhruba 55 tisíc cen pro 620 reprezentantů spotřebního koše.

Ceny zapisují pomocí elektronických mobilních záznamových zařízení a na konci každého dne je odesílají na Krajskou správu Českého statistického úřadu (ČSÚ) do Hradce Králové. Zde se provádí kontrola a předběžný výpočet indexů. Ke konci měsíce jsou tato data odeslána do pražského ústředí ČSÚ k dalšímu zpracování.

Ceny dalších zhruba 80 položek se zjišťují centrálně. To jsou např. ceny stejné pro celou republiku, průměrné ceny zjistitelné z různých výkazů či z internetu. Tím se do výpočtu inflace dostane dalších zhruba deset tisíc cen.

V Praze dochází k finální kontrole, výpočtu indexů a vytvoření tabulek. Indexy a tabulky jsou devátého dne každého následujícího měsíce zveřejněny na internetových stránkách ČSÚ.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...