27. dubna 2015 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nafta říznutá benzinem. Kontroly zakázaly prodej 9 tisíc litrů paliva

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Dobrá zpráva je, že kontroloři z České obchodní inspekce našli v březnu na benzinkách jen málo závadných vzorků. Na několika pumpách ovšem odhalili naftu, která byla podle všeho kontaminovaná benzinem. V těchto případech zakázali její další prodej.

Z téměř stovky kontrolovaných vzorků nafty měly tři nižší hodnotu bodu vzplanutí než minimálních 53 stupňů Celsia. Jeden z nich dokonce téměř poloviční. 

Jde o takzvanou nedbalostní odchylku, která nasvědčuje kontaminaci paliva benzinem. U dvou pump proto inspektoři zakázali prodej téměř devíti tisíc litrů nafty za 286 tisíc korun. 

O pokutách se vede správní řízení, po nabytí právní moci ČOI zveřejní rozhodnutí na webu.

Ostatní paliva byla v pořádku. Podíl nekvalitních pohonných látek na trhu tak zůstal další měsíc na 1,3 procenta, před rokem byl vyšší.

Inspektoři odebrali v březnu celkem 237 vzorků paliv. Kontrolovaný benzin, LPG, CNG, biopaliva a směsná paliva byly bez závad.

Podíl nekvalitních pohonných hmot na trhu se v posledních letech snižuje. Ještě v roce 2010 činil 7,9 procenta, předloni a loni to bylo kolem tří procent. V lednu našla kontrola závady u 1,3 procenta vzorků a od té doby podíl stagnuje.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!