Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nájemníci vyzývají vládu: zmrazte nájmy a zregulujte i služby

Regulace nájmů pokřivuje trh z bydlením. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Regulace nájmů pokřivuje trh z bydlením. | foto: Lidové noviny

PRAHA Republiková rada Sdružení nájemníků ČR vyzvala vládu, aby zvážila vyhlášení cenového moratoria na nájemné do přijetí nové zákonné úpravy určování výše nájmů. Sdružení vedle toho vyzvalo kabinet také k "důslednější" regulaci služeb spojených s užíváním bytu, které ovlivňují celkové náklady na bydlení.

Důvodem je údajně neustále rostoucí podíl nákladů na bydlení na celkových výdajích domácností. Rostoucí náklady na bydlení prý nejvíce ohrožují seniory, mladé rodiny, zdravotně postižené a osamělé osoby s nízkými příjmy.

Na nedávné tiskové konferenci předseda sdružení a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček řekl, že potíže s placením nájemného může mít v současnosti až 171.000 domácností.

Vyvolávání paniky
Číslo ale vzápětí zpochybnilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které má na starosti také bytovou politiku. Údaje Sdružení nájemníků jsou prý pouhé odhady, které se nezakládají na exaktních výpočtech. Podobná tvrzení prý navíc můžou vyvolat "neopodstatněné reakce obyvatel".

Ministerstvo chce tíživou situaci lidí v oblasti bydlení pomoci řešit prostřednictvím podpory výstavby sociálních nájemních bytů. Za ideálních rozpočtových podmínek by jich do tří let mohlo vzniknout až 8000. Střechu nad hlavou by v nich měli najít hlavně sociálně slabší domácnosti, lidé se sníženou soběstačností a senioři nad 75 let věku.

Regulovat se bude nadále
Regulované nájemné se v současnosti týká přibližně 750.000 domácností. Po ukončení deregulace má ve většině případů roční nájemné dosáhnout pěti procent z tržní ceny nemovitosti. Pokud by všichni majitelé využili pro každý byt povolené maximum, vzrostla by v roce 2010 celková úroveň regulovaného nájemného v Česku o přibližně 17 procent. Letos to bylo o téměř 30 procent.

Původní předpoklady s tak razantním růstem regulovaných nájmů, které se odvíjejí od cen nemovitostí, nepočítaly. Zákonodárci tak letos rozhodli, že kvůli zmírnění dopadů deregulace prodlouží uvolňování nájmů ve všech krajských městech s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy a ve všech středočeských městech nad 10.000 obyvatel až do roku 2012.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Regulace nájmů pokřivuje trh z bydlením. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Regulace nájmů pokřivuje trh z bydlením. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Regulace nájmů pokřivuje trh z bydlením. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...