24. dubna 2008 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Návrh: Nedaňme dividendy

„Připravuji návrh změn daňového systému, který hodlám představit poté, co vyřešíme nastavení daní z příjmů a sociálního pojištění na příští rok,“ potvrdil Říman LN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Připravuji návrh změn daňového systému, který hodlám představit poté, co vyřešíme nastavení daní z příjmů a sociálního pojištění na příští rok,“ potvrdil Říman LN. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Návrhy na změnu daňového systému se stávají hitem napříč politickým spektrem. Vlastní koncepci se po Miroslavu Kalouskovi a Jiřím Paroubkovi nyní chystá představit také ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

„Připravuji návrh změn daňového systému, který hodlám představit poté, co vyřešíme nastavení daní z příjmů a sociálního pojištění na příští rok,“ potvrdil Říman LN.

Uvozovky dolníNemá smysl přicházet s novými návrhy, když se nepodařilo splnit ty původní.Uvozovky horní


Podle dokumentu, který mají LN k dispozici, patří mezi několik desítek chystaných změn například sjednocení výdajových paušálů, zrušení knihy jízd u služebních automobilů nebo zrušení fondu kulturních a sociálních potřeb spojené se zvýšením mezd.

Snaha o další úpravy daní se ale v ODS setkává i s kritikou. „ODS se zatím nepodařilo prosadit většinu z jejích původních cílů v oblasti daňové, sociální a zdravotní reformy. V tuto chvíli nemá smysl přicházet s novými návrhy, když se nepodařilo splnit původní záměry,“ řekl poslanec Vlastimil Tlustý.

To částečně potvrzuje i sám ministr. „Všechny navrhované změny spadají vyloženě do programu ODS, a proto se debata nepovede o tom, zdali ano, či ne, ale jestli je politicky vhodná doba tato opatření nyní prosazovat,“ řekl Říman.

Ten se pokusí prosadit své návrhy až po ideové konferenci ODS, která se koná tuto sobotu. Právě tam by se strana měla dohodnout na dalších cílech. Podle šéfa ekonomické sekce strany Michala Doktora bude úprava daňového systému jedním z hlavních témat kongresu.

Podle ekonomů by ale politici měli své úsilí zaměřit také jiným směrem. „Za tím nestojí ani tak důvody ekonomické, jako spíš blížící se volby. Problém není v daních a určitě není optimální pořád něco překopávat. Měly by se spíš snižovat výdaje, což ale není zdaleka tak populární,“ řekl Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.