26. prosince 2010 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nechtěné vánoční dárky aneb Kdy můžete dostat peníze zpět

Hledání dárků - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hledání dárků - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA O velikost menší spodní prádlo či knížka, kterou si dají členové rodiny navzájem. Takové dárky se poté snaží lidé co nejrychleji vrátit, ale často se dozvídají, že na to nemají právo. Kdy je tedy možné odstoupit od smlouvy? Poradíme vám, jaké máte možnosti vrátit nevhodný dárek.

Kamenné obchody nemají povinnost peníze vracet, neboť si zboží můžete při koupi na místě vyzkoušet a závazně se rozhodnout, zda se vám hodí.

Zde tedy zákon nepomůže, ale podle serveru Srovname.cz mnoho prodejců možnost vrácení peněz nabízí - doba na vrácení se pak liší podle jednotlivých obchodníků - např. u Datartu je 10 dní a u Bati až 14 dní.

Srovnání možnosti vrácení dárků

Při nákupu přes internet máte zajištěných 14 dní na vrácení zboží

U nakupování po internetu ale věci dostáváte často až do domu a nemůžete se tedy před zaplacením rozhodnout, zda je produkt bez chyb.

Smlouvy, od kterých ani při nákupu na internetu nemůžete odstoupit

1) Poskytování služeb, jestliže s jejich plněním bylo započato před uplynutím lhůty 14 dnů

2) Zboží a služby, jejichž cena závisí na výchylkách finančního trhu (akcie apod.)

3) Zboží, které bylo upraveno podle přání objednavatele (např. nábytek na míru)

4) Zboží, které podléhá rychlé zkáze nebo opotřebení (např. potraviny),

5) Při dodávce audio a video nahrávek, PC programů, byl-li poškozen originální obal,

6) Při dodávce periodik – noviny, časopisy

7) Od smlouvy spočívající ve hře nebo loterii

8) Od smlouvy o ubytování a dopravě

"Pokud nakupujete přes internet, máte právo odstoupit od smlouvy bez udání důvodu a vrátit zboží do 14 dnů od převzetí," řekl tiskový mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Jan Votočka na dotaz Lidovek.cz.

"Prodejce má poté zákonnou lhůtu 30 dní na vrácení peněz," pokračuje Votočka.

Na některá odvětví se však tato možnost nevztahuje; zejména na počítačové hry a audio kazety, pokud jste již porušili ochranný obal.

Pokud nakupujete již použité věci, či pořizujete dárky internetové přes různé aukce jako například Aukro.cz, není splněn vztah spotřebitel a prodejce, na vrácení peněz tedy nárok nemáte.

S problémy se také můžete setkat při nákupu zboží z ciziny. Zákazníkům může pomoci Evropské spotřebitelské centrum ČR (ESC), které zdarma radí, jakým způsobem postupovat při reklamacích.

Mladý Číňan u laptopu (ilustrační foto)

"V předvánočních časech je počet problémů se zahraničními prodejci, které jsou nám hlášeny, přibližně stejný jako v průběhu celého roku," říká Jan Pithart z ESC.

"Nejčastější problémy jsou s Německem a Velkou Británií, což je přirozené, neboť z těchto zemí přichází nejvíce zásilek," dodává odborník. 

Rok 2010 v obrazech

Pokud poškodíte obal, či ztratíte manuál a odstupujete od smlouvy, obchodník musí produkt přijmout, ale může odečíst částku, o kterou přišel - podle odhadu Pitharta stojí manuál okolo pěti korun.

"Od 17.prosince 2009 dle nové evropské legislativy je doba na návrat objednávky dána podle země spotřebitele, takže v případě nákupu po internetu v Česku máte klasických 14 dní na odstoupení od smlouvy," uzavírá Pithart.   

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.