Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejčastější důvod k půjčce? Koupě nového spotřebiče, tvrdí průzkum

Drobné spotřebiče - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drobné spotřebiče - ilustrační foto. |

PRAHA Nejčastějšími důvody, které vedou lidi k tomu, aby si vzali půjčku, jsou nákup domácích spotřebičů (22 procent), rekonstrukce bytu (21 procent), splátky starších půjček (14 procent) a nákup jídla či automobilu (po deseti procentech). Vyplývá to z výsledků interního průzkumu společnosti KRUK.

Nadpoloviční většina dotázaných (56 procent) dluží finanční částku vyšší než 10 tisíc korun, u čtvrtiny respondentů přesahuje dlužná částka 50 tisíc korun a 16 procent zadlužených osob si půjčilo obnos vyšší než 100 tisíc korun.

Nebezpečí malých dluhů

Nemusí přitom platit, že mít malý dluh je lepší než mít dluh veliký. Nebezpečí malých dluhů souvisí s jejich poskytovateli. Mimobankovní společnosti nabízejí na první pohled lákavé podmínky, ve skutečnosti jsou však na dlužníka obvykle nastraženy nejrůznější kličky a pasti. Hrozí také nebezpečí nakumulování několika menších půjček, které dlužník není schopen splácet, a které mohou roztočit tzv. dluhovou spirálu.

Ztráta zaměstnání i lehkomyslnost

Důvodem poměrně vysokých půjček může být neuvážené chování lidí při nakupování. Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro KRUK je lehkomyslnost po ztrátě zaměstnání druhou nejčastější příčinou zadlužení. Téměř 34 procent dotázaných se domnívá, že nejčastějším důvodem finančních problémů jsou neuvážené výdaje a investice, 22 procent lidí vidí důvod zadlužení v rozhazovačnosti, plýtvání a v žití si 'nad poměry'.

U půjček vyšší finanční hodnoty spočívá riziko v délce jejich splácení, neboť dlouhodobě zatěžují finanční rozpočet domácnosti. Zároveň mohou v budoucnu nastat nečekané komplikace, například v podobě ztráty zaměstnání či zdravotních potíží, které znemožní půjčku splácet.

Pomoci předejít finančním problémům může pevná vůle a dobrá znalost domácího rozpočtu, jinými slovy přehled o příjmech, výdajích a tím i o celkové finanční situaci osoby či rodiny. Teprve po pečlivém zvážení finanční situace je možné se rozhodnout, zda a do jaké výše si půjčit, a následně dluh bez problémů splácet. "Pokud člověk správně neodhadne svoji situaci a dostane se do dluhů, je nutné okamžitě kontaktovat věřitele a domluvit se na bližších podmínkách splacení dluhu ve splátkách přizpůsobených finančním možnostem zadlužené osoby," upozornila Veronika Kuřinová z KRUK.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...