4. prosince 2015 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejvíc peněz opět brali Pražáci, v průměru si měsíčně vydělali 33 tisíc

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

PRAHA Pražané opět i v letošním roce vydělávali nejvíce v porovnání s ostatními kraji. Průměrná mzda se v Praze ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 927 korun na 33 167 korun, meziroční růst jejich mzdy byl ale nejnižší. Celostátní průměr výdělky v hlavním městě převyšovaly o 7 095 korun.

Počet zaměstnanců se v Praze ve sledovaném období zvýšil o 2,4 procenta na 777 200, což je zhruba pětina lidí zaměstnaných v Česku, vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V žádném jiném kraji mzdy už nepřekročily celostátní průměr. Nejblíže mu byl Středočeský kraj, kde lidé v průměru vydělávali 25 919 korun. Následoval Jihomoravský kraj s průměrnou mzdou 25 428 korun.

Naopak nejnižší průměrnou mzdu hlásí Karlovarský kraj. I přestože si zaměstnanci meziročně polepšili o 990 korun, s 22 519 korunami za Prahou zaostávají o více než 10 tisíc. Druhou nejnižší průměrnou mzdu hlásí Zlínský kraj, třetí pak kraj Olomoucký.

V Pardubickém kraji, kde se nezaměstnanost dlouhodobě drží pod celorepublikovým průměrem, vzrostla průměrná mzda na 23 412 korun. V některých průmyslových podnicích v regionu ale rostly mzdy i výrazně více než je krajský průměr, tedy o čtyři procenta. Například v pardubické firmě Explosia za devět měsíců meziročně o sedm procent a v chemičce Synthesia o 4,7 procenta.

„Na konci roku bude nárůst platů ještě podstatně vyšší. Dohodli jsme se s generálním ředitelem Explosie a zaměstnanci dostanou vyplacenou mimořádnou prémii pět tisíc korun,“ řekl předseda odborové organizace obou společností Josef Hostinský. Préme mohou čekat i pracovníci Synthesie. Přesto zůstávají průměrné mzdy těchto firem zatím za krajským průměrem. V Explosii dosáhly na konci září 22 857 korun, v Synthesii 22 981 korun.

Moravskoslezském kraji stoupla ve třetím čtvrtletí letošního roku průměrná hrubá mzda o 842 korun na 23 968 korun. Nominálně to znamená meziroční nárůst o 3,6 procenta, reálně po odečtení inflace činí růst 3,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Loni za stejnou dobu vykázal kraj růst mezd o 1,7 procenta.

Lidé v kraji berou šesté nejvyšší mzdy v zemi. Nárůst mezd na severní Moravě a ve Slezsku ale patřil mezi kraji Česka k těm nižším. Částka, o kterou průměrná mzda vzrostla, je dokonce po Královéhradeckém kraji (777 korun) druhá nejnižší. Nejvíce ve třetím čtvrtletí vzrostly mzdy v Jihočeském kraji, o 1066 korun, což je 4,7 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz