Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejvýhodnější čas pro směnu české koruny. Je nejsilnější od začátku roku

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

PRAHA  Koruna je letos na nejsilnější úrovni vůči euru a její síla roste i proti jiným měnám. Ekonomové již nyní očekávají spíše stagnaci, v následujících dnech a týdnech je proto pravděpodobně nejlepší chvíle pro její směnu.

„Hlavní důvody růstu síly koruny vůči euru jsou na straně slabšího dolaru, formují se totiž očekávání, že budou klesat dolarové úrokové sazby,“ uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

To je opačná situace než v minulém roce, kdy americká centrální banka úrokové sazby zvyšovala. „Zvyšování úrokových sazeb tehdy lákalo investory z rozvíjejících se trhů směrem do dolarových aktiv. Dolar posiloval a měny všech rozvíjejících se trhů včetně lokálních spíše oslabovaly, situace se ale letos otáčí. Z důvodu spekulací, že úrokové sazby Fedu půjdou dolů vidíme opačný finanční tok směrem k měnám, které mají solidní výnos a úrok, což česká koruna je,“ vysvětlil Vejmělek současnou sílu koruny.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) navíc ve středu rozhodla, že nechá základní úrokovou sazbu beze změny, tedy na dvou procentech. Kdyby ČNB začala snižovat úrokové sazby, tak podle ekonomů bude docházet k oslabení české měny z důvodu jejího výprodeje. Ale tím, že se členové bankovní rady ČNB rozhodli ponechat úrokovou sazbu stejnou, tak očekávají spíše stabilitu měny. „Čekáme, že koruna bude relativně stabilní, pro nejbližší měsíce kolem 25,50 koruny vůči euru,“ řekl Vejmělek. Další možnosti růstu jsou ale podle něj omezené a ke konci roku počítá s poklesem hodnoty o deset haléřů.

S rostoucí silou koruny pro Čechy zlevňují některé dovolenkové destinace. Podle výpočtů Hospodářských novin (HN) pro Čechy vyjde laciněji děvatašedesát zemí ze sta po celém světě. Mluvčí CK Fischer Jan Bezděk pro Lidovky.cz dodává, že silnější koruna pomáhá cestování. „Nákupy v destinacích se posilováním koruny zlevňují, letošní celková poptávka je vyšší než minulý rok, přičemž ten byl rekordní,“ řekl Bezděk.

Češi se důsledkem silnější koruny hrnou do Turecka

Podle Bezděka je nejvýraznější nárůst v počtu klientů cestovní kanceláře u zájezdů do Turecka, které se dostalo na druhé místo v oblibě hned za Řecko. „Meziroční nárůst je v řádu desítek procent, je to pro nás takový skokan roku, projevuje se tam právě posílení koruny, nákupy přímo v destinaci vycházejí velmi lacino,“ uvedl Bezděk. Podobná situace je podle něj i v Tunisku, kde útraty vyjdou o 9,23 procenta levněji. V Turecku je oproti loňskému roku levněji o 6,86 procenta.

Na základě výpočtů HN má česká koruna nejvyšší kupní sílu v Pákistánu a nejnižší ve Švýcarsku. K výraznému nárůstu došlo například u Islandu, kde Češi nakoupí takřka o 15 procent levněji. Z oblíbených destinací zůstala v podstatě na svém Itálie i Řecko. V Chorvatsku Češi nakoupí zhruba o dvě a půl procenta dráže.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!