9. dubna 2015 9:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku přibylo práce. Více šancí měli lidé na severu Čech i Moravy

Nezaměstnanost (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Nezaměstnanost v celém Česku v březnu klesla na 7,2 procenta z únorových 7,5 procenta. Bez práce bylo 525 315 lidí, téměř o 23 tisíc méně než v únoru. Snižování nezaměstnanosti pomáhá začátek sezonních prací, klesat by měla i v dalších měsících. Počet volných pracovních míst vzrostl zhruba o sedm tisíc na 76 050.

Navzdory poklesu se nejvyšší nezaměstnanost stále drží v Ústeckém kraji. I po 0,3 procentním poklesu přesahuje deset procent.

Nezaměstnanost klesla ve všech okresech Moravskoslezského kraje, nejvýrazněji o 0,5 procentního bodu na Bruntálsku. Přesto je tento okres s podílem nezaměstnaných 12,9 procenta dál v čele tabulky okresů s největší nezaměstnanosti v celé České republice. 

„Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 11,1 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Bruntál (33,4) a Karviná (25,2),“ uvedla Piskořová. Bruntálsko v počtu uchazečů připadajících na jedno volné místo vede i celostátní statistiku, Karvinsko je třetí. 

Navzdory poklesu podílu nezaměstnaných Olomoucký kraj v březnu opět vykázal třetí nejvyšší nezaměstnanost v zemi. Nezaměstnanost v březnu klesla ve všech pěti okresech Olomouckého kraje. 

Nejvyšší podíl nezaměstnaných na konci března mělo Jesenicko, kde tento ukazatel činil 11,2 procenta. Na Přerovsku byla nezaměstnanost 9,6 procenta a na Šumpersku 8,5 procenta. Olomoucko mělo podíl nezaměstnaných 8,3 procenta a Prostějovsko 6,4 procenta.

Nejnižší nezaměstnanost naopak hlásí Praha s 5 procenty a Pardubický a Královéhradecký kraj po 5,9 procentech. 

Lidovky.cz, ČTK