30. listopadu 2006 14:18, aktualizováno  17:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nomura se usmířila se státem

PRAHA Česká republika podepsala smír s japonskou bankou Nomura v kauze IPB. Novinářům to řekl ministr financí Vlastimil Tlustý. Dohoda podle něho nespočívá v úplně nulové variantě. Půjde řádově o miliardy korun.

Hlavní body dohody s Nomurou

Na základě dohody budou ukončeny Londýnské i Pařížské arbitráže. Obě strany se zavazují v budoucnu nepokračovat v těchto sporech a nezahajovat nové v souvislosti s prodejem IPB.

Česká republika získala kontrolu nad žalobou proti Evropské komisi ve věci nezákonného poskytnutí státní pomoci při prodeji podniku Investiční a Poštovní banky.

Posiluje se postavení státu v rámci konkurzu IP banky prostřednictvím převodu pohledávek Nomury na Českou republiku. U specifických nepřevoditelných pohledávek dojde k jejich zpětvzetí Nomurou.

Nomura se zavázala poskytnout asistenci při řešení některých žalob IP banky proti státu.

V rámci celkového narovnání vztahů bylo nezbytné také ukázat vůli i k řešení trestněprávních otázek. Vláda projevila svou vůli tím, že uložila ministru financí,
aby jejím jménem požádal Prezidenta ČR o udělení milosti vyšetřovaným osobám.

Dvoustranná smlouva o narovnání s Nomurou předpokládá, že stát vyvine veškeré možné úsilí k narovnání sporů s ČSOB. Po urovnání sporů by mělo dojít k přistoupení ČSOB do této dohody a její transformaci na dohodu trojstrannou.
Zdroj: Ministerstvo financí

Nomura se podle smlouvy vzdá veškerých nároků vůči ČR a zastaví všechny spory, které vůči státu vede. Česko naopak stáhne žalobu na ochranu investic a zajistí zastavení všech sporů s Nomurou.

ČR požaduje po Nomuře 120 miliard korun v pařížské arbitráži, japonská banka naopak žádá odškodné 40 miliard korun u arbitráže v Londýně.

Dvoustranná smlouva o narovnání s Nomurou předpokládá, že stát vyvine veškeré možné úsilí k narovnání sporů s ČSOB. Po urovnání sporů by mělo dojít k přistoupení ČSOB do této dohody a její přeměnu na dohodu třístrannou. Podle serveru iDnes vláda požádá prezidenta Václava Klause o milost pro stíhané zástupce Nomury.

"Nemám k dispozici text dohody, a proto nemohu hodnotit její přínosy a
rizika," reagoval pro ČTK bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka. Případné
udělování milostí prezidenta na základě politické objednávky je ale podle
jeho názoru v rozporu s principy demokratického právního státu.

Spor o IPB začal před šesti lety
Počátek vzájemných sporů souvisel s investicí Nomury do Investiční a Poštovní banky v roce 1998. Na IPB byla v roce 2000 uvalena nucená správa a následně stát banku prodal za 1 Kč Československé obchodní bance. Následovalo podání celé řady žalob, které vyústily v mnohaletá soudní řízení.

V březnu letošního roku Česká republika prohrála tzv. Londýnskou arbitráž o ochraně investic, následkem čehož měla Česká republika odškodnit Nomuru. Dále pak ČSOB, jednající jménem státu, opakovaně neuspěla ve svých žalobách na Nomuru v souvislosti se sporem o tzv. České pivo. V září letošního roku Městský soud v Praze prvoinstančním rozhodnutím  zamítl žalobu ČSOB proti Nomuře ve výši 24 miliard Kč.

Očekávané odškodnění v tzv. Pařížské arbitráži, ve které se Česká republika domáhala na Nomuře odškodnění za porušení závazků, se pak v průběhu léta snížilo z 263 miliard Kč na 1 až 3 miliardy Kč.

Miroslav Ševčík z Liberálního institutu považuje dohodu na základě svých informací, a to nejenom veřejných, za jednoznačnou výhru ČR. "Občané se musí dozvědět pravdu, že v případě další prohry arbitráže o určení výše škody by ji zaplatili svými daněmi. Podpis smlouvy s Nomurou považuji za největší úspěch ministra financí Tlustého, jeho vyjednávacího týmu a zároveň za největší úspěch vlády," řekl.

lidovky, čtk

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…