2. srpna 2010 10:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nový registr dlužníků bude zveřejňovat ty, kteří řádně splácí

Exekuce. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce. (Ilustrační foto.) | foto: Lidové noviny

PRAHA Nebankovní registr dlužníků Solus, v němž jsou zatím vedena jen jména lidí, kteří nesplácí dluhy, hodlá od ledna 2011 zavést i takzvaný pozitivní registr. V něm budou vedeni i ti dlužníci, kteří řádně splácejí.

Informaci Hospodářským novinám (HN) potvrdil šéf registru Jan Stopka. "Vytvořením ´pozitivního registru´ chceme vyhovět potřebám našich členů, kteří chtějí možnost získat více dat pro posouzení bonity svých klientů," řekl Stopka.

Banky i úvěrové firmy se od nového roku v registru dozvědí, jaké úvěry posuzovaný žadatel už má, kolik měsíčně splácí a kolik mu zbývá doplatit. V registru budou i informace o schválených limitech na kreditních kartách a rovněž o schválených nebo odmítnutých žádostech o půjčku.

Finanční domy díky tomu snáze posoudí, zda si klient další úvěr může dovolit a zda bude zvládat splácení. "Je v zájmu klientů, abychom schopnost splácet dobře posoudili a nepůjčili jim peníze, když jim hrozí, že se dostanou do finančních problémů. Každý registr pomáhá kultivovat trh," řekl Roman Brychnáč z České spořitelny. "Výhledově počítáme, že bychom se na tento registr napojili," zvedla Kristýna Havligerová z tiskového centra České spořitelny.

V Česku existují již dva jiné konkurenční registry dlužníků, kde lze dlužníky prověřit - jeden bankovní (BRKI), kam dodávají data všechny banky, a jeden nebankovní (NRKI), jehož členy je většina velkých nebankovních poskytovatelů půjček. Oba tyto registry už jsou "pozitivní".

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz