Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nový web s výsledky kontrol potravin ihned po spuštění zkolaboval

Řezník zpracovává koňské maso (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řezník zpracovává koňské maso (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Sotva začala Státní veterinární správa zveřejňovat na svých internetových stránkách výsledky kontrol potravin, web pod náporem tisíců návštěvníků zkolaboval a je nedostupný. Podle mluvčího správy Josefa Dubna pracují technici na navýšení kapacity stránek. Po 21:00 byly webové stránky opět přístupné.

Veterináři budou zveřejňovat na svých stránkách mimo jiné výsledky kontrol výrobků v tržní síti, na jatkách, mrazírnách, výrobnách potravin či dovážených potravin. Informace budou dostupné v on-line mapě. Na tiskové konferenci to ráno oznámily SVS a ministerstvo zemědělství. Výrobci potravin krok správy vítají.

Jediný web

Vláda se na začátku května dohodla na záměru sloučení Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy do jedné dozorové instituce, což podle premiéra Nečase zjednoduší proces kontroly kvality potravin.

Kabinet uložil ministrovi Bendlovi, aby připravil novelu zákona, která oba orgány sjednotí. Ministerstvo zemědělství tak chce mít v budoucnu i jen jeden web, na kterém budou zveřejňována všechna zjištění dozorových orgánů.

Obě státní instituce tak chtějí přispět k lepšímu informování spotřebitelů a veřejnému trestání nepoctivých prodejců, výrobců či chovatelů.

"Mapu s výsledky kontrol spouštíme proto, aby se spotřebitelé sami přesvědčili, který výrobce dodržuje pravidla a který nikoliv. V mapě jsou totiž vidět jednotlivé konkrétní případy, kdy něco nebylo v pořádku," uved ministr zemědělství Petr Bendl.

On-line mapa umístěná na webu zahrnuje data od počátku roku 2013 a obsahuje celkem přes 10 tisíc záznamů. V databázi je přes 300 nevyhovujících vzorků. Červeně jsou na mapě zobrazeny kontroly, při nichž byla zjištěna závada, zeleně pak kontroly s pozitivním výsledkem.

Data se v mapě objevují do 24 hodin od zjištění, zobrazené informace se mohou podle SVS v průběhu úředního řízení měnit. "Celý systém byl zpracován bez jakýchkoli nákladů navíc," uvedl ústřední ředitel SVS Milan Malena. Potravináři záměr veterinární správy vítají.

"Potravinářská komora s uveřejňováním výsledků kontrol ze strany SVS souhlasí. Naším požadavkem je, aby u těchto výsledků kontrol byl vždy jasně zveřejněn viník problému," uvedla mluvčí komory Dana Večeřová. Výrobci by podle ní také uvítali, kdyby ministerstvo prezentovalo výsledky kontrol dozorových orgánů na jednom společném webu.

Potraviny na pranýři

Nový web odhalující nekvalitní potraviny

Veterinární správa je dalším orgánem státní správy, který na internetu zveřejňuje výsledky svých kontrol. Od loňského července mohou spotřebitelé najít informace o nekvalitních či škodlivých potravinách na stránkách Potraviny na pranýři, které provozuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Web na konci dubna překonal hranici dvou milionů návštěvníků. Na stránky inspekce ve spolupráci s ministerstvem zemědělství vkládá zjištění inspektorů, která rozděluje do tří kategorií podle závažnosti provinění. Upozorňuje na potraviny nejakostní, falšované a nebezpečné.

Vláda se na začátku května dohodla na záměru sloučení Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy do jedné dozorové instituce, což podle premiéra Nečase zjednoduší proces kontroly kvality potravin.

Kabinet uložil ministrovi Bendlovi, aby připravil novelu zákona, která oba orgány sjednotí. Minsiterstvo zemědělství tak chce mít v budoucnu i jen jeden web, na kterém budou zveřejňována všechna zjištění dozorových orgánů.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka
Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka

Každé mladé ženy se její okolí ptá na otázky týkající se mateřství... a to nemusí být příjemné. Dotazující často neví, co daný pár zrovna prožívá,...