20. prosince 2013 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

O Silvestru si dejte pozor na hnědku v sektu. Která vína neprošla testem?

Kvalitní sekt, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvalitní sekt, ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Polovina z 22 odebraných vzorků zahraničních šumivých vín nevyhověla při laboratorních testech Státní zemědělské a potravinářské inspekce zákonným požadavkům, prohřešků bylo celkem 18.

Inspekce si pro testy vybrala předvánoční období, kdy zájem o tento druh vín kulminuje. U tří vzorků výrobce nedodržel jakostní požadavky, vína nepřirozeně páchla a chutnala. Ve dvou případech to způsobila silná oxidáza, lidově hnědka, kterou způsobuje styk vína se vzdušným kyslíkem.

Provinily se značky Vino Spumante dolce a Sovetskoe Igristoe z Itálie. Polské Rossijkoe Igristoe zapáchalo po mléčném kvašení, které způsobily nežádoucí biologické procesy.

Dvě vína obsahovala nadlimitní množství kyseliny citronové, a to polský výrobek Chante a Jantarnoe Igristoe. U druhého nejenže nebyla uvedena země výroby, ale ještě obsahoval více cukru, než odpovídá avizovanému polosladkému vínu.

ČTĚTE TAKÉ:

Další prohřešky se týkaly například vyššího tlaku v lahvi, než povoluje limit, pět vzorků mělo na etiketě nedostatečné informace, ať už šlo o zemi původu či o obsah cukru. Tři vína byla nepovoleně označena jako přírodní.

Pět šarží nevyhovujících vín zakázala inspekce uvádět do oběhu a s jejich prodejci zahájí správní řízení o uložení sankce. Taktéž uložila 11 opatření k nápravě, například k přeznačení vína.

Lidovky.cz, ČTK