31. ledna 2017 18:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Omezme slevy v obchodech, teď je vhodný čas, shodli se šéfové Hamé i Teska

Slevy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slevy (ilustrační foto). | foto: Reuters

PRAHA Obchodníci i výrobci by měli využít současný příznivý vývoj ekonomiky k eliminaci velkého množství slevových akcí na českém trhu. Na úterní maloobchodní konferenci Retail Summit to řekl generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

Až polovina rychloobrátkového zboží se v Česku prodá v akčních slevách.

ČTĚTE TAKÉ:

„Česko je negativně unikátní ve slevách. Jednak v jejich objemu, tedy kolik zboží se prodá přes tzv. promoce (slevy) v jednotlivých kategoriích, a druhý faktor je výše těchto slev,“ uvedl Štrupl. V Česku se prodá 40 - 50 procent rychloobrátkového zboží ve slevových akcích. Teď je správná doba, konjunktura je správná doba k tomu, aby se ty slevy eliminovaly, dodal Štrupl.

Také podle ředitele drogerií Rossmann Vladimíra Mikela je potřeba se ze „šílené“ spirály slev dostat.

„Určitě teď je vhodná doba, dokud se ekonomice daří, ekonomické prostředí k tomu vytváří více prostoru než v době recese,“ dodal Mikel.

Zdražení pro zákazníka

Podle šéfa českých prodejen Tesco Martina Beháně by k omezení slevových akcí měli přistoupit nejen obchodníci, ale i dodavatelé. Prodeje zboží v akcích nyní podle něj dosahují v Česku závratných čísel - pohybují se od 30 do 50 procent. V některých kategoriích zboží, jako je například drogerie, je to i víc.

Omezení slev bude znamenat zvýšení prodejních cen. „Když se sníží objem těchto promocí, pro toho konečného spotřebitele to zboží musí prostě zdražit. To znamená, že se musí zvýšit koncová maloobchodní cena, protože jestliže máte udržet nějakou míru zisku jak na straně výrobce, tak na straně obchodníka, tady platí přímá úměra,“ řekla prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

Cena je ale pro tuzemské zákazníky stále důležitá. „Český zákazník chce nakoupit co nejlevněji co nejkvalitnější zboží, které bylo vyrobené v Česku, což samozřejmě dohromady moc nejde,“ dodal předseda představenstva COOP Pavel Březina.

ČTK